Co jest w stanie wykryć usg doppler?

Co jest w stanie wykryć usg doppler?
5 (100%) 1 Głosów

Co to jest usg doppler?

USG doppler to rodzaj badań ultrasonograficznych. Daje szansę na wykrycie wielu dolegliwości związanych z układem krążenia i pozwala postawić diagnozę, która jest początkiem leczenia. Co warto wiedzieć o tym coraz powszechniejszym badaniu? Zapraszamy do lektury.

USG doppler – kiedy trzeba wykonywać badanie?

USG doppler jest w zdecydowanej większości sytuacji wykonywany w przypadku osób, u których podejrzewa się różne zaburzenia krążenia. Tak samo jest też w przypadku przetok naczyniowych. Lekarz kieruje na zabieg ultrasonograficzny przy neurologicznych objawach neurologicznych, które oznaczają np.: niedokrwienie. Usg dopplera jest również zlecane przy tętniakach aorty czy tętniakach tętnicy brzusznej. Jest to również konieczny zabieg dla każdej osoby, która w przeszłości miała do czynienia z różnego rodzaju przeszczepami (w celach kontrolnych, aby sprawdzić funkcjonowanie organizmu w tym aspekcie).

Jak przygotować się do zabiegu?

Warto wiedzieć, że pacjenci nie muszą jakoś szczególnie przygotowywać się do odbycia tego zabiegu ultrasonograficznego. Należy oczywiście przyjść punktualnie na wizytę, a potem stosować się do zaleceń doktora wykonującego USG.

Jak wygląda badanie?

Trzeba podkreślić, że USG doppler to badanie bezbolesne, a pacjenci w momencie przeprowadzania zabiegu nie odczuwają żadnego dyskomfortu. Ponadto doppler jest całkowicie nieinwazyjny. Pacjenci przed wykonaniem czynności składających się na ten zabieg nie otrzymują też żadnego znieczulenia, ponieważ nie jest ono w ogóle potrzebne. Jeśli kiedykolwiek mieliście do czynienia z badaniem USG jamy brzusznej, to tutaj jest wiele podobieństw. Najpierw doktor posmaruje odpowiednią część żelem, który wspomaga przenikanie ultradźwięków. Warto dodać, że USG doppler nie jest badaniem w 100% cichym – zabiegowi towarzyszy efekt dźwiękowy, którym jest szum krwi przepływającej przez naczynia.Doktor w czasie zabiegu przesuwa po skórze głowicę nowoczesnego ultrasonografu i dokładnie obserwuje sytuację na monitorze (od razu widzi, gdzie krew płynie prawidłowo, a gdzie są wahania itd.). Cały zabieg trwa co najwyżej kwadrans. Potem pacjent może wytrzeć z siebie żel i musi już tylko poczekać na wyniki – zajmuje to zazwyczaj dodatkowe kilka minut.

Co jest w stanie wykryć usg doppler?

Warto wiedzieć, że badanie jest w stanie wykryć nawet drobne schorzenia tętnic i żył. Trzeba zatem regularnie wykonywać ten rodzaj zabiegu. Wszystko po to, aby ustrzec się przed niesprzyjającymi okolicznościami, które w przyszłości mogą prowadzić do ciężkich powikłań (są to między innymi zatorowość płucna, udar mózgu czy zawał serca).
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 + = 48