Czym są żylaki i jaki mają przebieg?

5/5 - (3 Głosy)

Żylaki, to nie tylko niewielkie i na pozór nieistotne pajączki, pojawiające się od czasu do czasu na naszych nogach. To – wbrew pozorom – bardzo niebezpieczny stan, który choć na początku wygląda całkiem niewinnie, to jednak może doprowadzić w dalszej perspektywie do wielu zaburzeń zdrowotnych.

Jak powstają żylaki?

Chirurg Gdańsk - Chirurg OgólnyŻylaki są chorobą genetyczną, którą możemy odziedziczyć po naszych krewnych. Jednak mogą one również powstać na skutek złej diety oraz małej aktywności fizycznej. Występują one u osób otyłych charakteryzujących się „siedzącym” trybem życia. Choroba ta polega na rozszerzaniu się żył, które nie wracają do prawidłowego kształtu. Może się tak dziać na wskutek uszkodzonych zastawek oraz słabych mięśni. Wtedy nasza krew zaczyna się cofać, przez co wzrasta ciśnienie krwi, która z kolei uciska nasze żyły.

Żylaki widoczne są pod skórą jako niebieskie kręte linie. Nasza skóra na nogach staje się cienka, napięta oraz błyszcząca. Żylaki tworzą się w naczyniach znajdujących się pod powierzchnią skóry. Na pewno nie przegapimy zmian znajdujących się na naszych nogach, ponieważ są one charakterystyczne i bardzo dobrze widoczne.

Zobacz: Chirurg naczyniowy Gdańsk

Przebieg choroby żylakowej.

Choroba żylakowa zwykle zaczyna się od charakterystycznych obrzęków i uczucia ciężkości nóg. Uczucie to, zwykle pojawia się w momencie, gdy opuszczamy ciepłą kąpiel. Czasami też to specyficzne doznanie potęguje się, gdy przez dłuższy czas przebywamy w wymuszonej pozycji. Chodzi tu np o długie stanie, bądź też – przesiadywanie w jednej i tej samej pozycji.

Kolejnym etapem choroby żylakowej, są pojawiające się pajączki. Nie jest to co prawda etap, w którym musi nam pomóc chirurg naczyniowy, ale wymaga on już dosyć troskliwej opieki. Z biegiem czasu, liczba pajączków zacznie wzrastać. Etap ten, może trwać nawet kilka lat. Wszystko zależy od trybu życia i jakości spożywanego pokarmu.

Dobra metoda leczenia żylaków: Skleroterapia Gdańsk

Chirurg przyda się nam z pewnością wtedy, gdy objawy tej choroby będą się nasilać. W niektórych miejscach, pojawią się charakterystyczne plamy koloru brązowego. Z kolei w innych, może dochodzić do pojawiania się tak zwanej twardziny, która zwykle pojawia się w okolicach kostek. Z biegiem czasu, potęgować się będą także stany zapalne żył. Ich pojawienie się, będzie sygnalizowane coraz większym bólem i zwiększonymi trudnościami w poruszaniu. Na powierzchni skóry, mogą też pojawić się charakterystyczne uwypuklenia, które mogą znikać po zmianie pozycji ułożenia nóg.

Kiedy warto odwiedzić poradnię?

Bez obaw – uczucie ciężkości nóg wcale nie oznacza, że poradnia chirurgiczna jest naszym obowiązkowym przystankiem w drodze do pełnego wyleczenia. Poradnię warto odwiedzić wtedy, gdy pojawiają się pierwsze pajączki, bądź też – gdy zaczynają się one mnożyć. W pierwszych etapach choroby, zupełnie wystarczą zwykłe specyfiki z apteki i trochę więcej ruchu.

Zobacz tez:




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 11 =