Gdy dokuczają nam jakieś dolegliwości, najpierw sami staramy się je zwalczyć domowymi sposobami, następnie, gdy te sposoby zawiodą, decydujemy się na wizytę u lekarza. Wiele dolegliwości związanych jest z przeciążeniami. Na ich powstanie może wpłynąć nieprawidłowa postawa, jaką utrzymujemy przez cały dzień w czasie pracy przy komputerze. Często nie zwracamy uwagi na to, że wielogodzinne pisanie na klawiaturze szkodzi naszym oczom, powoduje również zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów kręgosłupa, ponieważ gdy siedzimy, na krążki międzykręgowa działa dużo większa siła, niż kiedy stoimy, idziemy czy leżymy.
Gdy lekarz reumatolog zdiagnozuje u nas chorobę reumatyczną, często musimy poddać się właściwemu leczeniu. Jednakże istnieje wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc terapię i przyspieszyć nasz powrót do zdrowia.
Sprawdź: Poradnia Reumatologiczna Gdańsk – Lifemedica
Jednym z najbardziej znanych i praktykowanych już od bardzo wielu lat, sposobem na radzenie sobie z bólem i obrzękiem okolic stawu jest zastosowanie okładu z liści kapusty. Aby go wykonać, należy użyć kilku liści kapusty, z których wycinamy białe włókniste części, a następnie rozgniatamy (najlepiej przy pomocy tłuczka). Następnie przykładamy je do bolącego miejsca i całość mocujemy do skóry na przykład przy pomocy folii spożywczej, która przy okazji zapobiegnie przeciekaniu. Okład taki najlepiej stosować jest na noc, a miejsce, do którego jest przytwierdzony dodatkowo wygrzewać. Do wygrzewania można użyć zwykłego koca lub koca elektrycznego.
Poza tym, jeśli dokucza nam ból stawów, możemy przygotować sobie ciepłą, relaksującą kąpiel. Pozwoli nam ona rozluźnić spięte mięśnie oraz podziała przeciwbólowo na okolice objęte chorobą reumatyczną. Także dodanie do wody olejku eterycznego pozwoli nam ukoić zmysły.
Jeśli cierpimy na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów kręgosłupa, powinniśmy zadbać o zakup odpowiedniego materaca. Dzięki temu nasz kręgosłup będzie odpowiednio ułożony, co sprawi, że ból znacznie się zmniejszy. Poza tym warto również pomyśleć o zakupie odpowiedniej poduszki ortopedycznej, dzięki której nasza szyja będzie ułożona w naturalny sposób. W odcinku szyjnym kręgosłupa występuje naturalna lordoza, która często jest znoszona na skutek utrzymywania głowy pochylonej do przodu, na przykład podczas pracy przy komputerze. Dzięki takiej poduszce nasza szyja będzie mogła wrócić do prawidłowego ustawienia.
Kolejnym domowym sposobem na walkę z bólem reumatycznym jest zaparzenie sobie herbaty z dodatkiem goździków. Mają one właściwości przeciwbólowe, a ciepła herbata pozwoli dodatkowo ukoić nasze nerwy i pomoże zrelaksować się przed snem.
Jeśli wszystkie domowe sposoby zawiodą, należy udać się na konsultację ze specjalistą. Poradnia reumatologiczna to miejsce, w którym można otrzymać potrzebną pomoc. Lekarz może skierować pacjenta na konieczne zabiegi, przepisać mu odpowiednie leki oraz doradzić jakie metody najlepiej zastosować w walce z bólem i innymi objawami chorób reumatycznych.