W dzisiejszych stosunkowo dosyć otwartych czasach wciąż niewiele mówi się na temat chorób i infekcji intymnych. Ze względu na najczęstszą drogę powstawania – zarażenie podczas stosunku seksualnego – wokół wirusa brodawczaka oraz innych tego typu patogenów oraz chorób narosło wiele mitów. Te stereotypy skutecznie odstraszają od leczenia, ponieważ chorzy krępują się, wstydzą i boją bycia ocenionymi przez lekarza. Wydaje im się, że są jedynymi osobami na świecie, które dosięga taka dolegliwość – te mocno przesadzone odczucia wiążą się ze społeczną presją. Warto jednak przełamywać tabu i mówić o chorobach przenoszonych drogą płciową, których powikłania mogą być bardzo niebezpieczne.
Jest to wirus który wykryć może laboratoryjny test na HPV. Ten powszechnie występujący patogen to inaczej brodawczak ludzki. Szczególnie narażone są kobiety, ponieważ wirus ten atakuje głównie tkankę nabłonkową. Ta tkanka u kobiet nie jest ze względu na specyfikę budowy zbyt dobrze chroniona. Przez to ryzyko zakażenia wzrasta, by osiągnąć apogeum w grupie wiekowej 15-25. Ten przedział wiekowy wiąże się ze zmianami w strukturze błon śluzowych wraz z dojrzewaniem oraz wzmożoną aktywnością seksualną.
Wirus HPV jest szczególnie niebezpieczny ze względu na wiążące się z nim ryzyko nowotworu – szczególnie raka szyjki macicy. Rola wirusa jest tu kluczowa, stąd konieczna jest ostrożność i unikanie sytuacji, w których można zarazić się wirusem. Kluczowe jest też szybkie reagowanie – prędko wykonany test na HPV pozwala zaleczyć objawy i zmniejszyć ryzyko.
Objawy zakażenia wirusem HPV – kiedy zrobić test na hpv?
Objawy zakażenia wirusem HPV są bardzo zróżnicowane. Zależą też od rodzaju wirusa, który występuje w wielu odmianach. Przy łagodnej odmianie są to kłykciny kończyste, czyli brodawki na narządach płciowych, które można usuwać różnymi sposobami, od stosowania leków aż po laser i ingerencje chirurgiczne, stosowane w ostateczności – gdy inne metody nie pomagają.
Do objawów obecności brodawczaka ludzkiego innych niż kłykciny kończyste należą również nawracające infekcje dróg rodnych i moczowych. Poza tym wirus nie daje wyraźnych objawów co sprawia, że dość trudno się go diagnozuje. Trzeba być szczególnie czujnym w kilku specyficznych sytuacjach.
Po pierwsze, wskazaniem dla wykonania testu na HPV jest profilaktyka nowotworów. Jeśli skłonność występuje genetycznie, lepiej jest zabezpieczyć się wykonywaniem regularnych badań – szybkie wykrycie nowotworu lub obecności wirusa pozwala wdrożyć leczenie. Badanie powinni tez wykonywać ludzie aktywni seksualnie i zmieniający partnerów oraz kobiety w okresie ciąży. Jest ono konieczne też u kobiet, które przeszły nowotwór szyjki macicy oraz dysplazję szyjki macicy. Test na HPV należy do badań przesiewowych dla kobiet po trzydziestym roku życia.
czytaj także: http://healthyweek.pl/medycyna/rodzaje-wirusa-hpv-zrob-test-hpv/