Łupież pstry – leczenie tego schorzenia może być długotrwałym i żmudnym procesem. Kuracja nie jest skomplikowana, ale źle dobrana – może spowodować jedynie chwilowe rozwiązanie problemu. Przeczytaj dalej i dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się łupieżu pstrego.
Łupież pstry – jak leczyć infekcję skóry?
Jak leczyć łupież pstry? Wybór najlepszej kuracji rozpoczyna się od właściwej diagnozy i oceny skali problemu. Gdzie występują zmiany skórne? Jakiego rozmiaru są plamy? Jak duża powierzchnia skóry została zainfekowana? – to tylko kilka czynników, które wpływają na dobór odpowiednich leków.
Na rynku istnieje wiele sposobów na walkę z grzybiczym zakażeniem skóry, jakim jest łupież pstry. Czym leczyć tę dolegliwość? Do najbardziej popularnych metod zalicza się:
- dermokosmetyki – szeroka gama kremów, mydeł, szamponów, emulsji i maści stosowanych na zakażone miejsca
- farmakoterapia – doustnie przyjmowane leki przeciwgrzybicze
- metody prewencyjne – stosowanie specjalnych środków, które zapobiegają nawrotom choroby, np. żeli i pianek do mycia twarzy
Łupież pstry – leczenie miejscowe
W leczeniu łupieżu pstrego najczęściej zalecaną formą kuracji jest stosowanie miejscowo nakładanych leków i kosmetyków. Preparaty, których skład bazuje na związkach chemicznych (kwasie salicylowym, siarce, pirytionianie cynku lub siarczku selenu) usuwają martwą tkankę, dzięki czemu hamują rozwój grzybicy. Drugą grupę stanowią specjalistyczne leki przeciwgrzybicze (zawierające imidazol lub cyklopirox), które niszczą grzyby lub blokują ich namnażanie.
Kosmetyki na łupież pstry – emulsje, szampony i maści – należy regularnie stosować przez cały okres trwania kuracji. Co ważne, ich aplikacja nie powinna ograniczać się wyłącznie do miejsc objętych infekcją. Udowodniono, że najlepsze rezultaty osiąga się, nakładając cienką warstwę leku na dokładnie umytą i wysuszoną skórę całego ciała. Preparaty należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza, optymalnie raz lub dwa razy dzienne przez dwa tygodnie.
Łupież pstry – leczenie, co stosować, gdy typowe metody zawodzą?
Leczenie łupieżu pstrego, a zwłaszcza jego bardziej zaawansowanej formy, może wymagać sięgnięcia po mocniejsze środki. W sytuacji, kiedy objawy utrzymują się po zakończeniu kuracji lekami miejscowymi, wskazane jest zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie farmakoterapii. Tabletki przeciwgrzybicze, w zależności od rodzaju leku, powinny być przyjmowane przez 7 dni, dwa lub cztery tygodnie. Należy pamiętać, że zażywanie leków doustnych może spowodować wystąpienie skutków ubocznych lub mieć niepożądany wpływ na działanie innych medykamentów.
Walka z chorobą może być uciążliwa, a jej forma powinna być ściśle związana z fazą rozwoju, w której obecnie znajduje się łupież pstry. Jak leczyć, by nie dopuścić do nawrotów dolegliwości? Wielu ekspertów podkreśla konieczność podejmowania działań prewencyjnych nawet po zakończeniu kuracji. Wśród nich wymienia się szczególną troskę o higienę w codziennej pielęgnacji, a także zachowanie ostrożności w miejscach publicznych takich jak sauny, baseny i toalety. Polecane jest również profilaktyczne stosowanie emulsji i szamponów przeciwgrzybiczych, które nie dopuszczą do ponownego rozwoju choroby.