Zawód – lekarz dentysta – jest wykonywany przez około 36,5 tysiąca osób. Głównym problemem jest to, że około 20% z nich ma już uprawnienia emerytalne. Gdyby duża część tej grupy zrezygnowała z pracy, problem z dostępnością w niektórych miejscach byłby zauważalny.
Wizyta u dentysty
Wizyta u dentysty nie musi być niemiłym przeżyciem. Postęp i w tej dziedzinie spowodował, że nawet bardziej skomplikowane procedury są bezbolesne. Większość zabiegów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Opryszczka a dentysta
Opryszczka a dentysta to nie jest dobre połączenie. Opryszczka to choroba skóry i błon śluzowych przenoszona przez wirusa. Podczas zabiegu stomatologicznego może pęknąć i w wyniku tego, rozprzestrzenić się w okolicy jamy ustnej pacjenta. Zarówno lekarz dentysta, jak i pozostały personel obecny w gabinecie, również jest narażony w tym momencie, z powodu bliskiego kontaktu.
Lekarz dentysta – przeciwwskazania do zabiegu
Inne przeciwwskazania co do zabiegów w gabinetach stomatologicznych:
- przeziębienie – słabsza odporność zwiększa ryzyko komplikacji, inni pacjenci i personel medyczny jest narażony na zakażenie,
- menstruacja – w tym okresie krzepliwość krwi maleje, co powoduje większe ryzyko krwotoków. Z tego powodu różne zabiegi niosą za sobą większe ryzyko, konieczna będzie dłuższa regeneracja,
- ciąża/karmienie dziecka – niektóre interwencje stomatologiczne niosą za sobą pewne ryzyko dla dziecka.
Znieczulenie u dentysty
Znieczulenie u dentysty – pozwala przeprowadzić niemal wszystkie konieczne zabiegi bezboleśnie. Jest stosowane przede wszystkim w tych bardziej skomplikowanych i bolesnych procedurach jak np. ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe itp., ale także w przypadku, zapewnieniu braku bólu u bardziej wrażliwych pacjentów. Jak w każdej ingerencji w organizm są możliwe skutki uboczne, które zdarzają się jednak bardzo rzadko.
Rodzaje znieczuleń:
- powierzchowne – żel/aerozol zostaje rozprowadzony na śluzówce jamy ustnej. Najczęściej poprzedza rzeczywiste znieczulenie,
- nasiękowe – blokuje nerwy w okolicy wkłucia,
- przewodowe – znieczulenie podawane jest w okolicę pnia nerwu.
Strach przed dentystą
Strach przed dentystą może występować przy pierwszej wizycie, ewentualnie po okresie dłuższej przerwy. Każda kolejna obecność na fotelu dentystycznym powoduje zmniejszenie strachu, aż do całkowitego jego zaniku. Stomatolog, dzięki znieczuleniu może działać w sposób bezbolesny.
Stomatolog dziecięcy – jak przygotować dziecko na wizytę i jaki dentysta dla dzieci będzie najlepszy
Stomatolog dziecięcy – mały pacjent powinien usłyszeć od nas że stomatolog to osoba która będzie szczęśliwa z możliwości pomocy innym ludziom. Wszystko potoczy się szybko,sprawnie, bezboleśnie, a komfort po zabiegu wzrośnie. Odpowiedni dentysta dla dzieci to osoba miła, empatyczna, wrażliwa, rozumiejąca obawy dzieci. Warto sprawdzić opinie byłych klientów, właśnie pod kątem podejścia do kilkulatków. Zdecydowana większość lekarzy jest dobrze przygotowana pod względem psychologicznym i jeśli chodzi kontakt z dziećmi, nie powinno być specjalnych problemów.
U nas w miescie dentysta to jest taki fajny i smieszny facet, ze wrecz z checia do niego chodzilam na wizyte.
Ja sie staram od malego uczyc dzieci, ze dentysta jest dla nich kims pomocnym i ze trzeba dbac o swoje zeby.
Ja na szczescie chodze rzadko bo po prostu dbam o swoje zeby i nie potrzebuje stomatologa, w przeciagu ostatnich 10 lat bylem tylko raz.