Udar może być groźny

5/5 - (6 Głosów)

Udary to jedne z najgroźniejszych schorzeń, których występowanie jest bardzo częstą przyczyną śmierci osób, zwłaszcza tych w podeszłym wieku. Jednak wielu ludzi popełnia błąd, sądząc że udar zawsze oznacza jedno i to samo. Nie jest to prawdą.

Udar mózgu

To bardzo groźne schorzenie, które jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Na wagę złota jest tu szybka pomoc medyczna, która może zadecydować o życiu pacjenta i jego powrocie do pełnej sprawności. Wielu ludzi sądzi, że udar mózgu jest wyrokiem śmierci. Tymczasem ponad połowa pacjentów jest w stanie wrócić po nim do pełnej sprawności.

Udary dzieli się na udary niedokrwienne, zwane również zawałami mózgu i udary krwotoczne. Zawały mózgu stanowią ogromną większość wszystkich udarów – aż 80-90 %. Udary niedokrwienne zdarzają się nieporównywalnie rzadziej.

Objawy udaru mózgu

Warto wiedzieć, że udar jest stanem występującym nagle. Nie można go przewidzieć, a zdarzyć się może o każdej porze dnia i nocy. Aby móc zareagować w porę, warto znać jego objawy.

Najważniejszym objawem udaru, który powinien wzbudzić czujność i skłonić do natychmiastowego wezwania pomocy, jest nagły i niesamowicie silny ból głowy, często występujący w parze z nudnościami i wymiotami. W zależności od tego, której połowy mózgu dotyczy udar, następuje paraliż połowiczny oraz opadanie i drganie kącika ust. Często w efekcie udaru dochodzi do utraty przytomności u chorej osoby.

Czynniki ryzyka

Przyjmuje się, że najważniejszym, czynnikiem ryzyka udaru jest wiek. Zatrważająca większość przypadków udarów mózgu występuje u osób po siedemdziesiątce. Na wystąpienie tego schorzenia bardziej narażeni są mężczyźni.

Na wystąpienie udaru narażone są również osoby nadużywające alkoholu, palące papierosy i prowadzące niehigieniczny styl życia.

Udar u dzieci

To, że udar jest chorobą głownie ludzi starszych, nie oznacza tego, że nie dotyka młodszych. Zdarza się, że udaru doznaje całkiem zdrowe dziecko. Jest to temat o tyle trudny i bolesny, że tej choroby nikt u dziecka się nie spodziewa, dlatego jest ona wielkim szokiem dla otoczenia. Nikt dokładnie nie wie, dlaczego udary dotykają także dzieci, uznaje się jednak, że mogą mieć na to wpływ czynniki genetyczne i ogólny stan zdrowia.

Udar słoneczny

udar słoneczny na słońcu nie jest prawdziwym udarem mózgu

Całkiem innym rodzajem udaru jest zaliczany do udarów cieplnych, udar słoneczny. Spowodowany jest od nadmierną i zbyt długo trwającą ekspozycją organizmu na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu udar słoneczny występuje głównie latem, częściej w krajach o gorącym klimacie.

Wiele osób lekceważy początkowe objawy udaru słonecznego, a jest to poważny błąd. Udar cieplny uważany jest za stan zagrażający życiu i tylko szybka reakcja może zapobiec groźnym konsekwencjom.

Udar słoneczny spowodowany jest tym, że na skutek nadmiernego wystawienia na słońce, w organizmie człowieka wariują mechanizmy termoregulacji. W efekcie tego ciało przegrzewa się, osiągając temperaturę ponad czterdziestu stopni.

Jeśli u osoby przebywającej dłuższy czas na słońcu pojawiają się objawy takie, jak ból głowy, zawroty głowy, niewyraźna mowa, problemy z koncentracją, nagły wzrost temperatury ciała, nudności i wymioty, to znak, że czas na udzielenie pomocy.

Najważniejsze jest usunięcie chorego ze słońca. Dobrze jest umieścić go w chłodniejszym i zacienionym miejscu. Aby szybko zbić temperaturę ciała, należy umieścić chłodne kompresy na głowie i klatce piersiowej chorego. Jeśli jest wciąż przytomny, małymi łykami można podawać mu chłodną, lekko osoloną wodę – zapobiegnie ona odwodnieniu i dalszej utracie elektrolitów. Jeśli taka pomoc nie przynosi efektów, należy wezwać pogotowie.

Uwagi: opisano na podstawie informacji z portalu zdrowy.net.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 35 = 40