Usuwanie blizn pooperacyjnych – jak działa laser?

5/5 - (1 Głos)

Blizny po zabiegach – czym są i jak sobie z nimi radzić?

 

Blizną nazywa się ubogą komórkowo strukturę, która powstała po zranieniu, niezależnie od tego czy było ono płytkie czy głębokie, ale również po operacjach. Co prawda skóra posiada umiejętność do samoregeneracji, a w jej obrębie wykształcone są mechanizmy, które w przypadku przerwania ciągłości skóry szybko naprawią ubytki, to jednak proces ten nie jest idealny. Bardzo często zdarza się bowiem, że po zagojeniu rany na skórze pozostaje blizna, będąca już nie tylko deficytem estetycznym, ale często zdrowotnym, który powoduje dyskomfort w postaci świądu czy uczucia ciągnięcia.

Skóra poddana zabiegowi chirurgicznemu wymaga odpowiedniej pielęgnacji zarówno w czasie bezpośrednio po zabiegu, jak i wtedy gdy procesy gojenia zostaną całkowicie zakończone. Ten krótkotrwały okres gojenia ma kluczowe znaczenie wobec tego, jak później wyglądać będą blizny pooperacyjne. Tak naprawdę istnieje kilka metod, które skutecznie ograniczają widoczność blizn. Maść na blizny pooperacyjne jest jedną z nich, kolejną samoprzylepne folie silikonowe, czyli swego rodzaju plastry, które nakleja się w miejsce gojenia się rany po to, by zapobiec przyrostu blizny. W sytuacji, gdy jednak tradycyjne, nieinwazyjne metody sobie nie radzą, a blizna jest zbyt głęboka i mocno widoczna pozostaje skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej i szeregu zabiegów jakie oferują gabinety kosmetologiczne.

Rodzaje zabiegów na blizny

 

  • Laser Palomar Emerge – to laser na blizny, który prowadzi do głębokiej stymulacji skóry. Co więcej jest to laser nieablacyjny, co oznacza, że jego światło wnika na głębokość około 1,5mm. Zabieg polega na zniszczeniu nieprawidłowych tkanek, które budują blizny, jednocześnie powodując odbudowę zdrowych, nowych włókien kolagenu i elastyny. Tego rodzaju laserowe usuwanie blizn znacznie zmniejsza widoczność blizn, w dodatku sprawia, że skóra staje się wyraźnie gładsza.
  • Laser Harmony XL pro NIR – laser, który podobnie jak poprzednik daje imponujące efekty. Podczas zabiegu urządzenie emituje światło bliskie podczerwieni, które powoduje skurcz włókien kolagenowych. Usuwanie blizn laserem Harmony prowadzi do silnego pobudzenia zarówno włókien kolagenowych, jak i elastyny, a blizny z czasem stają się mniej widoczne.
  • Zabieg Surgen – głowica stosowana do zabiegi wyposażona jest w igiełki, które w pierwszej kolejności nakłuwają skórę, a dopiero potem stymulują ją najpierw przy pomocy fal radiowych, potem prądem. Proces intensywnie stymuluje włókna kolagenowe.
  • Zabieg Maximus – zabieg polega na podgrzewaniu skóry do temperatury 60 stopni C, dzięki czemu włókna kolagenu ulegają intensywnej regeneracji.
  • Dermapen / Mezopen – jedne z bardziej precyzyjnych zabiegów na redukcję blizn. Do zabiegu wykorzystywane jest urządzenie wyglądem przypominające długopis z tym, że wyposażony w dużą ilość maleńkich igiełek. Kosmetologi nakłuwa więc skórę, a za pośrednictwem igiełek dostarczane są pod jej powierzchnię substancje odżywcze. W rezultacie skóra jest znacznie odbudowana, a blizny stają się mniej widoczne.
  • Mobilift – rodzaj specjalnego masażu o szerokim zastosowaniu. Podczas zabiegu urządzenie wyposażone w głowicę chwyta fałd skóry stymuluje ją do regeneracji przy pomocy klapek.
  • Gene O+ – bezinwazyjny zabieg, którego efekty widoczne są od razu po wyjściu z gabinetu. Kuracja polega na stymulowaniu skóry za pośrednictwem dwutlenku węgla, gdzie naturalną reakcją skóry na takie zabiegi jest wysyłanie krwi bogatej w krew do miejsca zabiegowego.
  • Kwasy na blizny po operacjach – najlepiej sprawdzą się w przypadku mniej widocznych blizn. Peeling kwasami powoduje przede wszystkim złuszczenie i usunięcie martwych komórek naskórka. W następnym etapie regeneracji stare komórki zastępowane są nowymi, prawidłowo zbudowanymi tkankami. Co więcej skóra po zabiegu zyskuje gładkość i gęstość.

Pielęgnacja skóry po każdym zabiegu jest bardzo istotną, o ile nie najważniejszą kwestią, na którą powinien zwrócić uwagę każdy pacjent. W niektórych przypadkach wystarczą domowe sposoby i stosowanie maści, preparatów na blizny czy specjalnych plastrów, które doskonale poradzą sobie z płytkimi, niewielkimi zmianami skórnymi. W cięższych przypadkach wyraźne efekty dadzą masaże oraz zabiegi oparte na peelingach chemicznych, których podstawowym zadaniem jest złuszczenie zdeformowanego naskórka. Najskuteczniejsze, szczególnie przy bardzo dużych defektach estetycznych, okazuje się jednak laserowe usuwanie blizn. Cena podobnej kuracji może być bardzo różna, w zależności od rodzaju blizny i indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj jest to kwestia od 100zł nawet do 1000zł.




3 odpowiedzi do artykułu “Usuwanie blizn pooperacyjnych – jak działa laser?

  1. Amiga1

    Krem poradzi sobie tylko z świeżymi i mniejszymi bliznami,ale jeśli chodzi o większe przecięcia to polecam właśnie zabieg laserowy 🙂

  2. Mirka111

    W dzisiejszych czasach usuwanie blizn pooperacyjnych laserem jest jedną z najpopularniejszych metod.
    Jeśli ktoś chce usunąć większą bliznę to polecam się zapisać do profesjonalnej kliniki medycyny estetycznej:) Jedną z takich klinik jest Clinica Cosmetologica. Usuwałam tam sobie rozstępy, ale istnieje również możliwość usunięcia blizn czy to po operacji czy np. potrądzikowych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 − 20 =