Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa

5/5 - (1 Głos)

Zmiany w krążkach międzykręgowych, trzonach kręgów, stawach międzykręgowych, wyrostkach kolczystych czy stawach krzyżowo-biodrowych najczęściej pojawiają się u osób, które ukończyły 30 lat. Ucisk na nerwy może powodować nawet całkowitą utratę możliwości poruszania głową.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa dotyka zarówno młodych, jak i nieco starszych ludzi. Starsi są na nią narażeni zwłaszcza wtedy, gdy jako młodzi ludzie przebyli urazy, zmiany struktury krążków międzykręgowych, lub mieli chorobę Scheuermanna, zapalenie kręgów, zmagają się z wadami wrodzonymi lub też wadami postawy, czyli choćby bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Najczęściej zmiany zachodzą w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa

Najczęściej do zmian dochodzi po 30 roku życia. Jądro miażdżyste, z którego wraz z pierścieniem włóknistym zbudowany jest krążek międzykręgowy, traci swoje parametry ze względu na brak wody, wpływający na jego mniejszą elastyczność. Może nawet się rozpaść.

Sam pierścień włóknisty także się przeobraża. Rozszczepiają się jego włókna, co wpływa na utworzenie się między nimi szczelin. Jądro miażdżycowe napiera na niego z taką siłę, że ze względu na liczne szczeliny, także może się rozpaść. Stąd już niedaleka droga do przerwania więzadła podłużnego tylnego kręgosłupa i podrażnienia zakończeń nerwów lub uciśnięcia korzeni nerwowych.

Powoduje to objawy neurologiczne. Pojawiają się kłopoty z czuciem, mięśnie zaczynają zanikać, ale na szczęście uszkodzenie rdzenia kręgowego zdarza się bardzo rzadko. Mimo tego kręgi się do siebie zbliżają, co wpływa na zmniejszenie amortyzacji oraz rozluźnienie więzadeł. To wszystko prowadzi do narośli kostnych na brzegach trzonów kręgów. Sprawiają one ból już od początku.

W odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą natomiast pojawić się wyrostki kolczyste, które uwidaczniają się przede wszystkim u osób ze zwiększoną lordozą lędźwiową. To także bolesne, przez co podświadomie ograniczamy zakres ruchów, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą jednak powstać w tym przypadku także osteofity, które powodują rwę kulszową lub udową.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa

Najbardziej wrażliwy jest odcinek szyjny kręgosłupa. Znajdują się tam tętnice kręgowe, a kanał kręgowy jest anatomicznie zwężony. Główną dolegliwością jest jednak ucisk na korzenie nerwowe C5-C6 oraz C6-C7. Zaczyna się od kłopotów z poruszaniem głową – w boki oraz obracaniem. U niektórych osób występują nawet kłopoty z równowagą i oczopląs. Nieodłącznym objawem jest także ból: potylicy i karku, kręcz szyi, rwa ramienna, a także mimowolne napinanie mięśni karku. Czasami towarzyszy temu ból całych pleców, albo nerwobóle – tępe i międzyżebrowe. Lumbago, czyli ból pojawiający się nagle podczas ruchu, to z kolei efekt ucisku korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa

Stawia się przede wszystkim na rehabilitację, którą należy dopasować do stopnia zaawansowania choroby. Jeśli jest ona akurat w ostrej fazie, wskazane jest odpoczywanie i jak najmniej ruchu, który mógłby obciążać kręgosłup. Tu wiele zależy od tego, która jego część została zaatakowana przez chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa. Jeśli jest to odcinek lędźwiowy, należy trzymać nogi pod kątem prostym w stawach kolanowych i biodrowych. Stosuje się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wykonywane są również zabiegi fizykoterapii. Największą pracę wykonuje się jednak w okresie, gdy choroba jest w remisji. Wtedy trzeba bowiem ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe.




Odpowiedź do artykułu “Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa

  1. Pikolo

    Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa może być łatwo pomylona z kręczem szyi, bo objawy są bardzo podobne. Ból i brak możliwości poruszania głową, powodują, że na pierwszy rzut oka bardzo trudno postawić prawidłową diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 − 18 =