Niekontrolowane napięcie mięśni szyi to kręcz karku, zwany też dystonią szyjną. Jest bardzo uciążliwy oraz trudny do leczenia. Objawia się nieprawidłowym ustawieniem głowy.
Napięcie mięśni w obrębie szyi jest przez pacjenta niekontrolowane, co powoduje mimowolne i powolne ruchy. Kręcz można podzielić na dwa rodzaje. Może być wrodzony i rozwijać się już w dzieciństwie. W przypadku, gdy nie będzie leczony, może skończyć się tragicznie – nawet stałym unieruchomieniem dziecka w przyszłości. Kręcz wrodzony powstaje też w wyniku zniekształcenia lub uszkodzenia mięśni szyi, które odginają głowę w stronę silniejszych mięśni.
Inny rodzaj kręczu przytrafia się osobom dorosłym. W ich przypadku tylko niektóre grupy mięśniowe są ograniczone. Dolegliwości występują jednak zazwyczaj nagle. Tylko w niektórych przypadkach narastają stopniowo. Wtedy jednak atakowane są kolejne grupy mięśniowe, a kręcz pojawia się okresowo i znika. Wraca jednak regularnie i coraz częściej. Ostatecznie występuje praktycznie przez cały czas bez żadnej przerwy.
Przyczyny kręczu karku
Cały czas prowadzone są badania na ten temat, ale wciąż nie poznano jednoznacznych przyczyn występowania kręczu karku. Wiadomo jedynie, że częściej dotyka on kobiet niż mężczyzn, ale bezpośrednie przyczyny są nieznane. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne. Nie znamy przyczyn wywołujących tę dolegliwość, ale poznaliśmy czynniki jej sprzyjające. Należy do nich m.in. uciśnięcie nerwu w okolicy kręgosłupa szyjnego, zakażenia, nacieki zapalne, a także przesunięcie stawów kręgosłupa. Sprzyjają mu również choroby tarczycy, guzy w okolicach szyi oraz na karku, a także choroby stawów i mięśni zlokalizowanych w górnej części kręgosłupa.
Objawy kręczu karku
Podstawowym objawem jest mimowolne napięcie mięśni szyi. Nie wszystkie z występujących tam mięśni muszą być napięte, ale nawet jeśli dolegliwości dotykają tylko części z nich, ma to wpływ na ułożenie głowy względem reszty ciała. Skurcz skręcający mięśnie szyi jest bolesny i powoduje przekręcenie głowy w bok, do przodu lub do tyłu. W przypadku, gdy kręcz nie ustępuje, napięte bardziej niż zwykle mięśnie w naturalny sposób zaczynają rosnąć, co prowadzić może do ich przerostu. Niestety, kręcz może też postępować i obejmować kolejne partie ciała.
Kręcz karku można wyczuć podczas najprostszego badania palpacyjnego, które pozwoli ocenić stopień napięcia mięśni szyi. Pomocne może być też zdjęcie rentgenowskie, które da odpowiedź na pytanie czy nie zostały także uszkodzone nerwy w obrębie kręgosłupa. Na najbardziej drobiazgową ocenę pozwoli jednak wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Leczenie kręczu szyi
Niewiele osób wie, ale najbardziej skuteczną metodą jest ostrzykiwanie mięśni toksyną botulinową. popularnie zwaną „botoksem” i używaną głównie podczas zabiegów medycyny estetycznej. Po zabiegu trzeba jednak być ostrożnym, bo początkowo mogą pojawić się skutki uboczne w postaci zaburzeń mowy oraz połykania.
Stosuje się również przeciwzapalne leki niesteroidowe, które rozluźniają mięśnie i zatrzymują impulsy nerwowe. Niezwykle istotna jest także rehabilitacja w postaci masaży, zabiegów hydroterapii oraz terapii manualnej.
To dziadostwo jak „wejdzie w szyję” to nie wiadomo jak się tego pozbyć. Kręcz karku zdarza się praktycznie w każdym wieku. I przez tygodnie czekałem, aż przejdzie. I co? I oczywiście nie przeszło. Ale na szczęście trafiłem do dobrego fachowca w Lifemedica w Gdańsku i szybkie zabiegi rehabilitacyjne sprawiły, że czuję się świetnie. Stówka pękła, ale przynajmniej jest efekt.