Kręgosłup

5/5 - (1 Głos)

Zapewnia nam amortyzację podczas wstrząsów, ale jest też głównym elementem utrzymującym ciężar naszego ciała oraz utrzymującym pionową sylwetkę.

Kręgosłup składa się z 33 lub 34 kręgów. Ich liczba to indywidualna cecha, zależna od każdego człowieka. W skład kręgosłupa wchodzą jeszcze 23 dyski, czyli krążki międzykręgowe, rdzeń kręgowy z nerwami rdzeniowymi, a także stawy wraz z więzadłami. Kręgosłup można także podzielić na odcinek szyjny z siedmioma kręgami, utrzymującymi głowę, a także 12, które odpowiadają za utrzymanie żeber – to odcinek piersiowy. Jest też jeszcze odcinek lędźwiowy, który składa się z 7 kręgów. Tworzą one tylną ścianę brzucha, a za połączenie z miednicą odpowiada kość krzyżowa, która ma pięć zrośniętych ze sobą kręgów. Ostatni odcinek kręgosłupa to kość ogonowa, która ma od trzech do czterech – także ze sobą zrośniętych – kręgów. Pomiędzy każdym kręgiem jest krążek międzykręgowy, który odpowiada za przenoszenie obciążeń.

Budowa kręgosłupa

Kręgosłup jest naturalnie powyginany, co nie jest taką oczywistością dla osób, słyszących o wadach postawy. Skrzywienia występują jednak wyłącznie w płaszczyźnie strzałkowej, nie są to więc skrzywienia boczne. Dzięki temu człowiek chodzi wyprostowany i przyjmuje naturalną pozycję pionową. Pomaga ona bowiem w amortyzacji, ale też utrzymaniu ciężaru ciała i zapewnieniu mu równowagi.

Do kręgosłupa w naturalny sposób przyczepiają się pozostałe elementy kostne. Całość jest doskonałym amortyzatorem wstrząsów, zwłaszcza towarzyszących podczas jednoczesnego obciążenia.

Kręgi i więzadła kręgosłupa

Budowa kręgów jest podobna. Od podstawy w postaci trzonu, który jest zwrócony do przodu oraz łuku kręgowego, zwróconego do tyłu, odchodzi siedem wyrostków. Z tyłu jest największy – kolczasty, a po bokach sześć. Trzon i łuk tworzą zabezpieczenie rdzenia kręgowego. Budowa poszczególnych kręgów jest jednak różna, bo zależy od ich umiejscowienia. Musi bowiem zapewnić im bezkolizyjny ruch, a jednocześnie utrzymanie ciężaru. Niewielkie modyfikacje mają kluczowe znaczenie dla pełnionych przez nie funkcji.

Za łączenie kręgów odpowiadają natomiast więzadła. Te znajdujące się z przodu i z tyłu, są bardzo silne. Generalnie kręgosłup szczelnie obudowany jest więzadłami. Między łukami są więzadła żółte, między wyrostkami kolczystymi więzadła kolcowe, a między wyrostkami poprzecznymi więzadła międzypoprzeczne. Zapewniają one swobodę ruchów podczas obciążenia – dzięki nim możemy się zginać, wykonywać skłony, a także obracać korpusem. Ruchy mogą być wykonywane w różnych płaszczyznach jednocześnie, co fachowo nazywa się ruchem obwodzenia lub krążenia.




Odpowiedź do artykułu “Kręgosłup

  1. styrany

    To jest zadziwiające jak ludzie nie dbają o kręgosłup. To jeden z najważniejszych organów, a mają go gdzieś i już w wieku wcale nie starczym narzekają na dolegliwości kręgosłupa. A tu nie ma żartów drodzy panowie i drogie panie, ćwiczenia, uwaga na dietę oraz pozycję ciała. Nie ma żartów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

98 − 90 =