Staw biodrowy

5/5 - (1 Głos)

Staw biodrowy może poruszać się w każdym kierunku. Dzięki niemu możemy m.in. chodzić i biegać. Niestety – z racji częstego i nadmiernego obciążenia uraz stawu biodrowego nie należą do rzadkości.

Staw biodrowy ma tzw. trzy punkty swobody, co sprawia, że jest najbardziej ruchomym stawem kończyny dolnej. Może poruszać się zarówno w każdej płaszczyźnie, jak i wokół każdej osi. Dzięki temu możliwy jest jego ruch praktycznie w każdym kierunku – może się zginać, prostować, obracać, okręcać. Staw biodrowy składa się z dwóch ruchomych części – jedna jest wklęsła i nazywana jest panewką, a druga wypukła i nazywana jest głową. Całości dopełnia jeszcze chrząstka stawowa, która znajduje się na „głowie” kości udowej i maź stawowa w torebce stawowej, która poprzez nawilżanie chrząstek stawowych odpowiada za zminimalizowanie tarcia w stawach.

Jak zbudowany jest staw biodrowy

Jeśli staw biodrowy zbudowany jest i działa prawidłowo, to praktycznie zawsze mamy zagwarantowane prawidłowe funkcje chodu. Od niego bowiem wszystko się zaczyna. Możemy chodzić głównie dzięki poruszaniu stawami biodrowymi oraz miednicą – to one determinują działanie nóg. Nie można oczywiście zapominać o wydolności mięśni, ale to właśnie od stawów zależy czy nawet najlepiej wytrenowane mięśnie będą miały okazję popracować. To stawy tworzą bowiem możliwość ustawienia nogi w pozycji wyprostowanej czy wykonaniu nią zgięcia lub jakiegokolwiek ruchu. By chód był całkowicie prawidłowy, wszystkie elementy muszą być możliwe do wykonania – w przeciwnym wypadku może pojawić się kuśtykanie czy inne przypadłości. Zaburzenie jednego kierunku ruchu może nawet uniemożliwić przechodzenie przez niewielkie przeszkody czy choćby pokonanie kilku schodów.

Urazy stawów biodrowych

Na stawy biodrowe ogromny wpływ ma miednica. Jeżeli jest skręcona, także one od razu reagują zmianą położenia. Nawet w przypadku, gdy choćby nieświadomie reagujemy na silny ból lub niesiemy ciężką torbę na jednym ramieniu. Stawy biodrowe stosunkowo często ulegają więc przeciążeniu, bo są eksploatowane w wielu sytuacjach. Może to nastąpić nie tylko u osób, które pracują fizycznie, ale też tych, które mają genetyczne skłonności do kłopotów ze stawami. Urazy i uszkodzenia stawów biodrowych nie są więc niczym rzadkim. Zdarza się, że są one połączone ze zmianami odcinka lędźwiowego lub w obszarze miednicy.

Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia ze zwyrodnieniami, które w efekcie powodują konieczność endoprotezoplastyki lub po prostu wymiany całego stawu biodrowego. To skuteczny zabieg, który pozwala na błyskawiczny powrót do pełnej sprawności. W Polsce wykonuje się go od wielu lat. Powoduje likwidację bólu praktycznie w całych nogach. Proteza jest natomiast sprawna przez ok. 20 lat, a stosowane obecnie protezy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami pozwalają na bezurazowe funkcjonowanie do końca życia.




Odpowiedź do artykułu “Staw biodrowy

  1. sprinter

    Zobaczycie jakie popularne zrobią się endoprotezy za 10-15 lat, jak ci wszyscy biegacze asfaltowi zaczną przychodzić do doktorów i pokazywać w jakim stanie jest ich staw biodrowy i nie tylko. Wtedy zobaczycie jacy wszyscy są fitt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

79 + = 83