Staw kolanowy

5/5 - (1 Głos)

Największy staw w organizmie człowieka ma też najsilniejszy aparat więzadłowy, który jest bardzo rozbudowany. Składa się z kości udowej oraz piszczelowej.

Pomiędzy kośćmi jest staw udowo-piszczelowy, poniżej kość strzałkowa, a wraz z nią staw piszczelowo-strzałkowy. Na górze mamy natomiast staw udowo-rzepkowy, który tworzy rzepka pod postacią trzeszczki oraz kość udowa. Dzięki temu możliwe jest poruszanie nogą oraz wyprostowanie jej aż do kąta prostego.

Sporą rolę odgrywa maź stawowa, która ułatwia wszelkie ruchy. Wydzielana jest we wnętrzu stawu dzięki czemu zmniejsza się opór wykonywanych ruchów. Kłykcie kości stawowych mogą więc swobodnie ślizgać się na wklęsłych powierzchniach kłykci kości piszczelowych. Pomiędzy nimi znajdują się natomiast łąkotki. To właśnie one przyjmują większość przeciążeń naszego organizmu, za które odpowiedzialny jest bardzo silny mięsień czworogłowy. Łąkotki mają amortyzować drgania przenoszone na kolana w czasie, gdy ciężar ciała jest przenoszony z jednej nogi na drugą. Jednocześnie pozwalają – dzięki temu, że mogą przesuwać się na kości piszczelowej – na zgięcie kolana i jego ruchy w tej pozycji.

Rola więzadeł w kolanie

Staw kolanowy podlega ogromnym obciążeniom, więc torebka stawowa może liczyć na „pomoc” wielu więzadeł. Najważniejsze z nich to więzadło krzyżowe przednie i tylne, poboczne boczne i przyśrodkowe, podkolanowe oraz więzadło prawdziwe rzepki. Wszystkie odpowiadają za stabilizację stawu, ale każde ma swoją specyficzną rolę. Poboczne odpowiadają za utrzymanie stawu kolanowego w pozycji wyprostowanej, a rozluźniają się przy zgięciu, dzięki czemu możliwe są ruchy rotacyjne stawu. Więzadło krzyżowe przednie i tylne ograniczają natomiast zbyt duże przemieszczanie się kości kości piszczelowej w stosunku do udowej. Odpowiadają też za stabilizację kolana przy wyproście i zgięciu. Chronią je także przed zbytnim wyprostowaniem oraz zbyt dużym obrotem.

Rola mięśni w stosunku do stawu kolanowego

Mięśnie także odpowiadają za stabilizację stawu, ale są to tzw. stabilizatory czynne. W tym przypadku zdecydowanie najważniejszy i najsilniejszy jest mięsień czworogłowy, który współdziała z więzadłem krzyżowym przednim. Odpowiadają one w głównej mierze za stabilność stawu, ale ważne są też inne mięśnie: smukły, półścięgnisty, półbłoniasty, krawiecki, dwugłowy podkolanowy, uda oraz brzuchaty łydki.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

90 − 87 =