Uszkodzenia więzadeł

5/5 - (1 Głos)

Naderwane lub całkowicie zerwane więzadła stawu kolanowego to niemal pewna operacja, po której czeka nas jeszcze żmudna rehabilitacja.

Więzadła stawu kolanowego odpowiadają za wyznaczanie kierunku ruchu stawu kolanowego oraz ograniczenie jego zakresu. Są one zbudowane z wytrzymałej tkanki łącznej, co pozwala na wzmocnienie wytrzymałości stawu kolanowego. Odpowiadają za nią: więzadło poboczne przyśrodkowe i boczne, więzadło krzyżowe przednie i tylne oraz więzadło rzepki. Współdziałają one podczas większości ruchów. Zasada jest prosta: im bardziej obciążający jest ruch, tym więcej więzadeł jest za niego odpowiedzialnych.

Przyczyny i objawy uszkodzeń więzadeł

Uszkodzenia więzadeł dzielimy na naderwania oraz całkowite zerwania. Zdecydowanie najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, inaczej zwanego ACL. Dochodzi do nich nawet bez mocnego uderzenia w kolano. Zazwyczaj przy tej kontuzji kolano bardzo mocno boli. Przy tym kolano jednocześnie „ucieka”, a pacjenci relacjonują, że często to wręcz słychać i pojawia się trzask lub chrupnięcie. ACL może też występować wraz z powikłaniami, np. innych więzadeł, łąkotek, albo chrząstki stawowej.

Obrzęk szybko rośnie, a ból nie ustaje, więc nawet normalne chodzenie nie jest możliwe. Dopiero kilka tygodniu później obrzęk zaczyna ustępować, ale zdarza się, że niestabilność stawu nadal występuje. Nawet uszkodzenia innych więzadeł są następstwem uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego.

Leczenie i rehabilitacja uszkodzeń więzadeł

Nie ma się co nastawiać na odpoczynek w gipsie, kilka dni rehabilitacji i powrót do pełnego zdrowia. Zerwane więzadła trzeba leczyć operacyjnie. Wcześniej wykonuje się artroskopię, by naprawić chrząstki stawowe oraz łąkotki. Na szczęście wraz z postępem nauki, rekonstrukcje więzadeł nie wymagają rozcinania dużej liczby tkanek. Leczenie zachowawcze możliwe jest za to przy naderwaniu więzadeł. Wtedy czasem obejdzie się bez operacji i może wystarczyć odpoczynek i systematyczne schładzanie lodem więzadeł, które same się odbudują.




Odpowiedź do artykułu “Uszkodzenia więzadeł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

80 + = 87