Kość łódeczkowatą łamie się podczas silnego uderzenia lub upadku i niewłaściwego podparcia. Dlatego kość łódeczkowata najczęściej łamie się w okolicy nadgarstka. Niezmiernie rzadko przytrafia się to dzieciom.
Zespół cieśni nadgarstka
To choroba cywilizacyjna, która występuje u około 1% ludzi. Znacznie częściej u kobiet, niż mężczyzn. Dla jej występowania nie ma jednak znaczenia wiek, ale zachorowalność zwiększa się znacznie zwłaszcza po skończeniu 50 lat.
Staw nadgarstkowy i stawy ręki
Ręka to obszar dłoni mierzony od samej podstawy do palców razem z nadgarstkiem. Wszystkie trwałe kontuzje dłoni przekładają się na niepełnosprawność w określonym zakresie, bo to zespół stawów i mięśni, mający bezpośredni wpływ na to w jaki sposób będziemy funkcjonować.
Przykurcz Dupuytrena
Gdy pasma włókniste rozcięgna dłoniowego zaczynają włóknieć, dochodzi do przykurczu Dupuytrena. Najczęściej przykurcz dotyka palców małego i serdecznego. Choroba może przez wiele lat powodować zamykanie się dłoni.
Guzki Bucharda i Heberdena
Zwyrodnienia stawów palców to chrząstki lub twory kostne pojawiające się pomiędzy drugim, a piątym palcem. Z reguły występują po 55. roku życia.