Staw ramienny

5/5 - (3 Głosy)

Staw ramienny jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie, bo musi wykonywać ruchy w wielu płaszczyznach. Możliwe są one w niezliczonej ilości kombinacji.

Staw ramienny jest wieloosiowy, co oznacza, że może pracować w wielu płaszczyznach. Staw kulisty wodny składa się z panewki, która jest wydrążeniem stawowym łopatki, a także poruszającej się w niej głowy kości ramiennej. W znamienny sposób zwiększa się powierzchnia samej panewki, którą tworzy także obrąbek stawowy, przylegający do brzegów wydrążenia stawowego. Panewka jest też zdecydowanie mniejsza od głowy stawowej, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie ruchomości całego stawu. Ma na to też wpływ solidna torebka stawowa. Także dzięki niej staw łączy rękę, poprzez łopatkę, z pozostałą częścią tułowia.

Więzadła stawu ramiennego

Przy stawie ramiennym występują bardzo silne więzadła, pełniące rolę stabilizatorów. Więzadło krucho-ramienne znajduje się między wyrostkiem kruczym, a guzkami kości ramiennej. Obrąbkowo-ramienne jest natomiast podzielone na dolne, środkowe oraz górne i przylega do torebki stawowej. W stawie ramiennym występują także stabilizatory czynne, czyli mięśnie. Do tej grupy zaliczamy mięsień podłopatkowy, obły mniejszy, podgrzebieniowy i nadgrzebieniowy, czyli mięśnie z grupy rotatorów.

Możliwości i kierunki ruchu stawu ramiennego

Staw ramienny może poruszać się w każdym kierunku i w każdej płaszczyźnie. Istnieje niezliczona ilość kombinacji, które zależą tylko od naszej kreatywności i potrzeb. Oczywiście staw porusza się w wielu płaszczyznach jednocześnie – możemy więc prostować rękę, ale jednocześnie ją przekręcać itd. Ruchy są przy tym płynne i nie muszą być przerywane w momencie zmiany kierunku czy osi przemieszczania. Należy jednak zauważyć, że odwiedzenie stawu możliwe jest wyłącznie do kąta 90 stopni, potem za ruch odpowiadają już stawy mostkowo-obojczykowy oraz barkowo-obojczykowy.

Mięśnie stawu ramiennego

Mięśnie otaczają staw ramienny z każdej strony. Należą do nich przede wszystkim mięśnie obręczy barkowej: mięsień naramienny, który tworzy warstwę powierzchowną oraz stożek rotatorów, który jest warstwą głęboką. Dzięki temu pracę rąk i codzienne czynności możemy wykonywać bez trudu.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 3