Czym dokładnie zajmuje się trycholog?

5/5 - (37 Głosów)

Współcześnie oferowane metody zabiegowe obecne w trychologii gwarantują naprawdę skuteczną walkę z łysieniem. Standardy terapii i pielęgnacji zmieniły się zasadniczo – wszystko dzięki rozwojowi specyficznej branży, którą jest trychologia.

Jak wzmocnić włosy?

Trycholog zwalczający łysienie to kosmetolog wyspecjalizowany w pielęgnacji włosów, diagnostyce łysienia oraz leczeniu – głównie zabiegowym. Pozwala to ograniczyć nadmierne wypadanie włosów i przywrócić właściwą równowagę biologiczną w obrębie skóry głowy. Jest to dziedzina pokrewna z dermatologią – wykorzystuje te same narzędzia, aby dokładnie zbadać przyczyny wypadania włosów.

Fundamentem dla właściwego leczenia jest specjalistyczne badanie włosów, które staje się domeną trychologii:

  • Ocena kliniczna – polega na oglądaniu skóry głowy,
  • Trichoskopia ­– jest to ocena powierzchni głowy za pomocą specjalnej kamery (dermatoskopu). Jest to bardzo specyficzna metoda pozwalająca z dużą czułością określić przyczyny łysienia. Badanie trwa do 30 min i obejmuje całą powierzchnię głowy,
  • Trichogram – pełni rolę diagnostyki uzupełniającej – polega na pobraniu do 100 włosów z różnych okolic głowy i ich ocenie mikroskopowej. Pomaga to zdefiniować stan włosów oraz konkretnie wskazać, w jakim stadium rozwojowym znajdują się mieszki włosowe,
  • Badania laboratoryjne – pomocniczo w zaburzeniach hormonalnych, niedoborach oraz schorzeniach o etiologii zapalnej.

 

Wypadanie włosów – przyczyny

Kliniczne zdefiniowanie przyczyn wypadania włosów nie jest proste. Wypadające włosy mogą występować w niezliczonej liczbie schorzeń, stąd też mogą nie być tylko schorzeniem dermatologicznym, ale i rewelatorem schorzeń ogólnoustrojowych. W populacji ogólnej największym problemem jest łysienie androgenowe, niemniej jednak często występują także podtypy łysienia związane z czynnikami stresowymi, niedoborami – głównie żelaza i hormonów tarczycy oraz infekcjami miejscowymi skóry głowy.

– mówi doświadczony trycholog.

Przyczyny łysienia

Optymalny podział uwzględnia następujące przyczyny wypadania włosów:

  • Łysienie androgenowe,
  • Łysienie telogenowe,
  • Łysienie plackowate,
  • Łysienie w przebiegu niedoborów,
  • Łysienie na tle infekcyjnym,
  • Łysienie w chorobach przewlekłych (np. cukrzyca),
  • Łysienie polekowe,
  • Łysienie idiopatyczne.

Jak widać, przyczyn łysienia jest bardzo wiele i konkretne zdefiniowanie przyczyn nie zawsze jest bardzo proste. Dlatego też warto najpierw zwrócić uwagę na to, jak wzmocnić włosy – jest to uniwersalne postępowanie we wszystkich podtypach łysienia.

trichogram

Badanie skóry na głowie profesjonalnym urządzeniem

Co na wypadanie włosów rekomendują trycholodzy?

Ze względu na to, że trychologia jest działem kosmetologii, to celem działań specjalistów z tej dziedziny jest wzmacnianie skóry głowy, poprawa kondycji włosów oraz zahamowanie procesów przyczyniających się do utraty włosów. Głównym narzędziem stosowanym w gabinetach takich jak zwalczanie wypadania włosów Gdynia są preparaty miejscowe, niemniej jednak bardzo ważne pozostaje także zastosowanie różnych zabiegów:

  • Mezoterapia skóry głowy – bardzo skuteczny i popularny zabieg. Mezoterapia z zastosowaniem preparatów witaminowych, odżywczych, steroidów, leków oraz osocza płytkowego to najlepiej opisana w publikacjach naukowych metoda zabiegowego leczenia łysienia. Jej atutem jest przede wszystkim uniwersalność zastosowania, wysoka skuteczność, prostota wykonania i bezpieczeństwo. Standardowa igła i strzykawka może być zastąpiona przez technologie nisko-inwazyjne: np. Dermapen, czyli aplikator z niewielkimi igiełkami lub Dermojet, bezigłowe podawanie preparatów śródskórnie.
  • Terapia osoczem bogatopłytkowym – cechuje się bardzo wysoką skutecznością we wszystkich podtypach łysienia. Osocze zawiera cenne białka, komórki macierzyste oraz cytokiny regulatorowe, które pobudzają mieszki włosowe, poprawiają krążenie i stymulują odrost włosów,
  • Terapie peptydowe – najskuteczniejsza jest Terapia Peptydowa Dr Cyj, oparta o niewielkich fragmentach peptydowych, które modulują metabolizm komórek mieszków włosowych i wpływają na poprawę krążenia w obrębie skóry głowy.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 − 23 =