Cera naczynkowa charakteryzuje się przede wszystkim widocznymi małymi i rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi w okolicach nosa, na policzkach i na brodzie. W konsekwencji pod skórą tworzą się widoczne czerwone linie, czy rumieńce, mające tendencję do długiego utrzymywania się.
Zazwyczaj główną przyczyną wystąpienia problemów z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi jest, zarówno niska elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, która nasila się pod wpływem stresu, czy zmian atmosferycznych, a nawet skrajnych temperatur, jak i niewłaściwa pielęgnacja skóry, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków i zażywanie leków.
Efektem tego jest nadwrażliwość skóry na czynniki zewnętrze, co może okazać się dość kłopotliwą dolegliwością, mającą duży wpływ na samopoczucie, jednak nie jest to problem niemożliwy do rozwiązania.
Przede wszystkim cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji, a to oznacza stosowanie preparatów uszczelniających naczynia krwionośne i wyeliminowanie czynników powodujących nasilanie się rumienia. Ważna jest ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych poprzez stosowanie chociażby kosmetyków z filtrami, odstawienie alkoholu i wyeliminowanie z diety ostrych przypraw. Ponadto przy wysiłku fizycznym należy unikać przegrzania organizmu i niewątpliwie ograniczyć korzystanie z sauny, czy nawet solarium.
Dobrym krokiem przy pielęgnacji skóry naczynkowej jest zastąpienie domowych mydeł i mleczek do oczyszczania cery, delikatnymi piankami, lotionami myjącymi, które często przeznaczone są dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii oraz płynami micelarnymi.
Nie można również zapomnieć o tym, by szczególną uwagę zwracać na składy kremów i zawartość substancji przeznaczonych dla tego rodzaju skóry, w tym głównie substancji aktywnych tak ważnych przy problemach z rozszerzonymi naczynkami, uszczelniając je, chronią i uelastyczniają. Należą do nich m.in. bioflawonoidy, garbniki, antocyjany, azuleny miłorzęb japoński, arnika górska oraz witaminy K i D.