Zwichnięcie rzepki w kolanie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn, które zazwyczaj mają słabsze mięśnie. Od razu po zwichnięciu rzepkę trzeba nastawić, usunąć krwiaka, a potem konieczna jest żmudna rehabilitacja.
Złamanie rzepki
Złamanie rzepki powoduje brak możliwości wyprostowania kolana i łączy się z ogromnym bólem. Jest też bardzo trudne do wyleczenia, więc lepiej przygotować się na sześć tygodni gipsu i nawet cztery miesiące dochodzenia do pełnej sprawności.
Uszkodzenia więzadeł
Naderwane lub całkowicie zerwane więzadła stawu kolanowego to niemal pewna operacja, po której czeka nas jeszcze żmudna rehabilitacja.
Uszkodzenia łąkotek
Urazy znajdujących się w stawie kolanowym łąkotek stanowią do 80% wszystkich urazów kolan. Najczęściej przytrafiają się amatorom, którzy przekraczają wytrzymałość swoich kolan. Kontuzja jest dokuczliwa – łąkotki trzeba zszywać, albo przeszczepiać tkanki od dawców.
Szpotawość kolan
Szpotawość kolan zazwyczaj pojawia się w ciągu trzech pierwszych lat życia dziecka. Jeśli wystąpi później, bardzo trudno wprowadzić korekty. Najczęściej zdeformowana zostaje cała kończyna, a choroba atakuje głównie obustronnie.
Staw kolanowy
Największy staw w organizmie człowieka ma też najsilniejszy aparat więzadłowy, który jest bardzo rozbudowany. Składa się z kości udowej oraz piszczelowej.
Koślawość kolan
Nogi ustawione w kształt litery „X” mogą być wskazówką występowania koślawości kolan. Można z nią walczyć poprzez gimnastykę korekcyjną, a także ograniczenie złych nawyków – siadania po turecku i między piętami, ale też długich spacerów.
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Uszkodzona chrząstka nie może się już odbudować, a w jej miejsce najwyżej powstaje tkanka chrząstkopodobna. Staw kolanowy najczęściej uszkadzany jest z powodu bezpośredniego uderzenia – np. podczas sportów zespołowych lub kontaktowych.