Nazywane jest też chorobą Bechterewa, która przytrafia się przede wszystkim młodym mężczyznom. Atakuje stawy, ale z tego powodu powodować może nawet zmniejszenie wydolności płuc.
Zapalenie gruźlicze stawów i kości
Powoduje je zarażenie prątkami gruźlicy. Najczęściej atakuje kręgi kręgosłupa oraz części kości długich zlokalizowane przy stawach. Dochodzi do niej z reguły w następstwie samozakażenia od ognisk w płucach lub węzłach chłonnych.
Przepuklina oponowo-rdzeniowa
Niedorozwój kręgów otaczających rdzeń kręgowy to poważna i wrodzona wada. Objawia się nie tylko skrzywieniem kręgosłupa, ale również deformacją stóp, a nawet niedowładami w dużej części ciała.
Krzywica
Przytrafia się głównie dzieciom, które są karmione sztucznie. Wpływa na nią bowiem brak witaminy D3, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju rosnącego organizmu. Sprawia to, że kości stają się słabsze, co zwiększa ryzyko złamań.
Kręgozmyk
Nazywane jest tak przesunięcie się jednego z kręgów lędźwiowych do przodu. Powoduje to niestabilność kręgosłupa. Z reguły kręgozmyk dotyczy IV lub V kręgu lędźwiowego.
Kręgosłup
Zapewnia nam amortyzację podczas wstrząsów, ale jest też głównym elementem utrzymującym ciężar naszego ciała oraz utrzymującym pionową sylwetkę.
Kręcz karku
Niekontrolowane napięcie mięśni szyi to kręcz karku, zwany też dystonią szyjną. Jest bardzo uciążliwy oraz trudny do leczenia. Objawia się nieprawidłowym ustawieniem głowy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
Zmiany w krążkach międzykręgowych, trzonach kręgów, stawach międzykręgowych, wyrostkach kolczystych czy stawach krzyżowo-biodrowych najczęściej pojawiają się u osób, które ukończyły 30 lat. Ucisk na nerwy może powodować nawet całkowitą utratę możliwości poruszania głową.
Choroba Scheuermanna
Przy obumieraniu tkanki kostnej i chrzęstnej mówimy o grupie jałowych martwic kości. Nie towarzyszą temu drobnoustroje chorobotwórcze. Na martwicę kręgosłupa chorują głównie młodzi ludzie w wieku pomiędzy 12 a 17 rokiem życia.