Co to jest usg doppler?
USG doppler to rodzaj badań ultrasonograficznych. Daje szansę na wykrycie wielu dolegliwości związanych z układem krążenia i pozwala postawić diagnozę, która jest początkiem leczenia. Co warto wiedzieć o tym coraz powszechniejszym badaniu? Zapraszamy do lektury.
USG doppler – kiedy trzeba wykonywać badanie?
USG doppler jest w zdecydowanej większości sytuacji wykonywany w przypadku osób, u których podejrzewa się różne zaburzenia krążenia. Tak samo jest też w przypadku przetok naczyniowych. Lekarz kieruje na zabieg ultrasonograficzny przy neurologicznych objawach neurologicznych, które oznaczają np.: niedokrwienie. Usg dopplera jest również zlecane przy tętniakach aorty czy tętniakach tętnicy brzusznej. Jest to również konieczny zabieg dla każdej osoby, która w przeszłości miała do czynienia z różnego rodzaju przeszczepami (w celach kontrolnych, aby sprawdzić funkcjonowanie organizmu w tym aspekcie).
Jak przygotować się do zabiegu?
Warto wiedzieć, że pacjenci nie muszą jakoś szczególnie przygotowywać się do odbycia tego zabiegu ultrasonograficznego. Należy oczywiście przyjść punktualnie na wizytę, a potem stosować się do zaleceń doktora wykonującego USG.
Jak wygląda badanie?
Trzeba podkreślić, że USG doppler to badanie bezbolesne, a pacjenci w momencie przeprowadzania zabiegu nie odczuwają żadnego dyskomfortu. Ponadto doppler jest całkowicie nieinwazyjny. Pacjenci przed wykonaniem czynności składających się na ten zabieg nie otrzymują też żadnego znieczulenia, ponieważ nie jest ono w ogóle potrzebne. Jeśli kiedykolwiek mieliście do czynienia z badaniem USG jamy brzusznej, to tutaj jest wiele podobieństw. Najpierw doktor posmaruje odpowiednią część żelem, który wspomaga przenikanie ultradźwięków. Warto dodać, że USG doppler nie jest badaniem w 100% cichym – zabiegowi towarzyszy efekt dźwiękowy, którym jest szum krwi przepływającej przez naczynia.Doktor w czasie zabiegu przesuwa po skórze głowicę nowoczesnego ultrasonografu i dokładnie obserwuje sytuację na monitorze (od razu widzi, gdzie krew płynie prawidłowo, a gdzie są wahania itd.). Cały zabieg trwa co najwyżej kwadrans. Potem pacjent może wytrzeć z siebie żel i musi już tylko poczekać na wyniki – zajmuje to zazwyczaj dodatkowe kilka minut.
Co jest w stanie wykryć usg doppler?
Warto wiedzieć, że badanie jest w stanie wykryć nawet drobne schorzenia tętnic i żył. Trzeba zatem regularnie wykonywać ten rodzaj zabiegu. Wszystko po to, aby ustrzec się przed niesprzyjającymi okolicznościami, które w przyszłości mogą prowadzić do ciężkich powikłań (są to między innymi zatorowość płucna, udar mózgu czy zawał serca).