Kandydoza objawy

5/5 - (17 Głosów)

Kandydoza powodowana jest przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida, dlatego inna nazwa tej choroby to drożdżyca. Te mikroorganizmy są częścią normalnej mikroflory jamy ustnej, pochwy i jelita grubego większości zdrowych ludzi. Choroba wywoływana jest nie tylko przez obecność grzybów z rodzaju Candida, ale przez ich zwielokrotnienie w dużej liczbie. Najczęściej kandydoza występuje ze zmniejszeniem ogólnej odporności.

Jak rozprzestrzenia się kandydoza?

Chociaż patogeny kandydozy mogą być przenoszone drogą płciową, w większości przypadków nie są związane ze stosunkiem płciowym. Drożdżyca nie należy do chorób wenerycznych. Wraz z osłabieniem układu obronnego organizmu zwiększająca się liczba grzybów może uzyskać właściwości agresywne i spowodować rozwój chorób spowodowanych przez stan zapalny.

U dzieci, kandydoza najczęściej dotyka jamy ustnej i powoduje ból gardła, u kobiet dotyka pochwy i zewnętrznych narządów płciowych. U mężczyzn kandydoza może znajdować się na główce prącia i napletku. Drożdżyca może wystąpić na gładkiej skórze, w obszarze dużych fałdów (pachwinowych, pod gruczołami sutkowymi u kobiet), szczególnie u osób otyłych.

 

Objawy Kandydozy

Pierwsze oznaki kandydozy u kobiet to narastające i nieustępujące swędzenie w kroczu i pochwie. Drożdżyca pochwy objawy może mieć tak dokuczliwe, że zakłóca sen. Czasami swędzenie jest bardzo bolesne, powodując silne podrażnienie i pieczenie w pochwie. Na błonach śluzowych narządów płciowych pojawia się biała wydzielina z pochwy i naloty. Niektóre z tych wydzielin wyglądają jak ziarna twarogu. Częste infekcje pochwy mogą świadczyć właśnie o drożdżycy. Nie można bagatelizować typowych dla niej objawów.

Kandydoza pochwy może również powodować odczuwanie takich objawów, jak pieczenie po oddawaniu moczu oraz nieprzyjemne odczucia w intymnych kontaktach. Występuje również zaczerwienienie pochwy i zewnętrznych narządów płciowych. Ze względu na specyfikę anatomii i fizjologii objawy kandydozy są mniej powszechne u mężczyzn niż u kobiet.

Powszechne objawy drożdżycy u kobiet

 • Pieczenie i swędzenie w obszarze zewnętrznych narządów płciowych
 • Białe twarogowe upławy
 • Ból pochwy po stosunku
 • Nieprzyjemny zapach z pochwy
 • Ból podczas oddawania moczu.

Drożdżyca (Kandydoza) objawy u mężczyzn

Mężczyźni na żołędzi prącia mają zaczerwienienie i wysypkę w postaci małych grudek lub pęcherzyków, białych osadów, mikropęknięć. Czasami dochodzi swędzenie (więcej o objawach poczytasz na http://dobrywenerolog.pl/kandydoza-drozdzyca/objawy-drozdzycy-kandydozy/).

 • Pieczenie i świąd wysypka małych grudek lub pęcherzyków w okolicy żołędzi prącia i napletka
 • Zaczerwienienie żołędzi prącia i napletka
 • Biała powłoka na żołędzi penisa
 • Ból jądra po erekcji
 • Ból podczas stosunku
 • Pieczenie cewki moczowej
 • Parcie na pęcherz
 • Ból podczas oddawania moczu.

Kandydoza jamy ustnej

Drożdżyca jamy ustnej występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn a nawet u dzieci. Częste nawracające zapalenie gardła może świadczyć o namnożeniu się grzybów Candida albicans. W takich przypadkach warto wykonać testy w kierunku kandydozy, aby zahamować niekontrolowane namnażanie się grzybów.

 

Drożdżyca jelit objawy

Drożdżyca jelit dotyczy obojga płci i związana jest z zaburzeniami układu immunologicznego i zaburzeniami fizjologicznej mikroflory jelita.

Drożdżyca jelit powoduje:

 • Ból podbrzusza
 • Swędzenie odbytu
 • Krew przy oddawaniu stolca
 • Wydzielina z odbytu.

Kandydoza – rozpoznanie

Gdy występuje nawracające zapalenie gardła, częste infekcje pochwy czy ból jądra po erekcji warto wykonać test w kierunku drożdżycy. Wdrożenie skutecznego leczenia zatrzyma kolonizację grzybów i uniemożliwi ich szkodliwe działanie.
7 odpowiedzi do artykułu “Kandydoza objawy

 1. Inka

  Ja poszłam do gina jak myślałam że mam infekcje…. Zamówiłam testy z drwenerolog.pl bo już nie mogłam wytrzymać i myślałam że może mam jakąś kiłę czy bóg wie co ale okazało się że to właśnei drożdżyca. Strasznie dużo kasy wydałam na leczenie ale dzięki temu, że szybko się okazało co to właściwie jest, to mogłam zadziałać. Ogólnie jak coś to naprawdę zamówcie sobie taki test bo im wcześniej wykryje się taką chorobę tym lepiej.

  1. Milka90

   No najlepiej urolog ale może być też lekarz 1 kontaktu który przepisze antybiotyk, jeśli stwierdzi, że to jest ta choroba. Bo te wszystkie infekcje dróg moczowych i narządów płciowych niestety mają podobne objawy i czasem zleca się testy.

 2. torunianka

  Napiszecie jeszcze o innych tego typu chorobach i np. chorobach wenerycznych coś więcej? Bo uważam że to świetna inicjatywa!

 3. Anabell

  Serio to z tym gardłem to prawda bo ja się leczyłam wiele na gardło aż lekarz mi powiedział że to może być waśnie drożdżyca albo paciorkowce. To drugie się okazało że mam i też mi polecił testy zrobić bo to najszybszy i najpewniejszy sposób.. Na szczęscie problem został zażegnany ale łatwo nie było..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 6 = 1