Trądzik różowaty – przyczyny powstawania

5/5 - (1 Głos)

Trądzik różowaty to bardzo podstępna choroba – nie wiadomo dokładnie skąd się pojawia, a bardzo trudno się jej pozbyć. W dodatku objawy mogą powrócić nawet po kilku latach. Jeśli więc nie chcemy, aby choroba nas dopadła, warto wiedzieć czym jest trądzik różowaty i jakie ma przyczyny powstawania.


Bardzo często trądzik różowaty spowodowany jest względami genetycznymi. Ponadto często atakuje osoby ze skłonnościami do alergii oraz do nadciśnienia tętniczego. Czasami choroba atakuje też osoby z problemami żołądkowymi. Objawy choroby mogą także znacznie spotęgować rozmaite grzyby czy drożdżaki.
Jednak niezależne od nas przyczyny powstawania to jedno, a te wynikające z nieodpowiedniego trybu życia – to drugie. Wśród niepożądanych zachowań u osób narażonych na występowanie trądziku różowatego, które znacznie zwiększają ryzyko jego pojawienie się można wymienić:

 • spożywanie alkoholu, szczególnie kolorowych trunków
 • picie kawy
 • stresujący tryb życia
 • spożywanie pikantnych przypraw
 • spożywanie zbyt gorących posiłków
 • korzystanie z sauny
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny
 • zbyt długie opalanie się

Nasilone objawy trądziku może także spowodować używanie nieodpowiednich kosmetyków. Te z dużą ilością chemicznych dodatków, alkoholem i barwnikami nie są odpowiednie dla trądzikowej cery i mogą powodować nasilenie się objawów trądziku – według Acnerose. Należy także uważać na stosowane detergenty i mydła.
Jednak wszystkie powyżej wymienione czynniki tak naprawdę tylko przyczyniają się do nasilenia objawów. Jeśli chodzi o trądzik różowaty to przyczyny jego powstawania nie są jednoznacznie zbadane – tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, co go powoduje. Wiadomo, że mogą być to zaburzenia naczynioworuchowe,  problemy trawienne (szczególnie zbyt duża lub mała kwasowość soku żołądkowego, choroba wrzodowa). Choroba może mieć również związek z hormonami (nie występuje przed okresem dojrzewania, nasila się podczas miesiączek). Także wcześniej wymienione drożdżaki i roztocze mogą mieć wpływ na chorobę. Także nieodpowiednia dieta (zbyt ostre potrawy, używki) i niedobory witamin (z grupy B) mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby.




Odpowiedź do artykułu “Trądzik różowaty – przyczyny powstawania

 1. Patryk M

  Trądzik różowaty niestety pojawia się u dorosłych i stanowi ogromny problem, ponieważ jest nieuleczalny. U mnie objawia się najbardziej na nosie, dlatego uważam na każdym kroku z pielęgnacją, jedzeniem, opalaniem… Nie chcę doprowadzić do przerostu tkanki tak, jak nierzadko widuje się to na zdjęciach objawowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 5