Zarastające zapalenie torebki stawowej

5/5 - (3 Głosy)

To schorzenie stawu biodrowego przytrafia się głównie kobietom w średnim wieku. Wpływa na znaczne ograniczenie ruchomości stawu oraz ból i zahamowanie wzrostu mięśni.

Przyczyna schorzenia nadal jest nieznana. Pojawia się ono zazwyczaj w torebce stawowej stawu barkowego. Zaczyna się od stanu zapalnego, który powoduje wynaczynienie krwi w postaci tkanek do jamy stawu. Gdy się już tam znajdą, zaczynają zarastać.

Przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety w wieku 40-60 lat, głównie zmagające się z reumatyzmem. W grupie ryzyka są też młode osoby, które wyczynowo uprawiają sport.

Przyczyny zarastającego zapalenia torebki stawowej

Bezpośrednie przyczyny nie są znane. Udowodniono za to związek zarastającego zapalenia torebki stawowej z urazami, które miały miejsce wcześniej. Zalicza się do nich zapalenie ścięgna, a także kaletki w okolicy stawu ramiennego. Do przyczyn pośrednich zaliczyć można również cukrzycę i choroby naczyń obwodowych. Łatwiej podatne na nią są także osoby wykonujące pracę na siedząco i nie wykonujące żadnej aktywności fizycznej.

Zrosty pojawiają się po około tygodniu od urazu. Po kilku następnych tygodniach są już na tyle duże, że ruchomość stawu jest ograniczona.

Objawy zarastającego zapalenia torebki stawowej

Pierwszym z nich jest silny ból, który jest niezależny od tego czy wykonujemy jakiś ruch, czy nie. Nawet podczas snu nie da się spać na chorym barku. Pogłębiające się dolegliwości sprawiają, że ruch staje się coraz bardziej ograniczony, co wprost wpływa na jeszcze szybsze zarastanie torebki stawowej. Przy ruchach barku wyczuwane są tarcia i trzeszczenie, a z biegiem czasu praktycznie do zera ograniczona zostaje możliwość poruszania nim. Ból przechodzi w okolice karku oraz szyi. W niektórych przypadkach promieniuje aż do dłoni oraz palców.

Diagnoza i leczenie zarastającego zapalenia torebki stawowej

W diagnozie pomaga przede wszystkim zdjęcie rentgenowskie, a jeszcze bardziej rezonans magnetyczny. Dzięki temu szybko można sprawdzić jak bardzo rozwinęło się schorzenie oraz poznać stan torebki stawowej i więzadła. Istotna jest też siła mięśni przy łopatce i w całej ręce oraz zakres ruchów.

Dopiero po postawieniu dokładnej diagnozy, można zdecydować o formie leczenia. Można dzięki niemu nie tylko zatrzymać chorobę, ale również przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stawu. Gdy choroba jest w ostrej fazie, podświadomie ograniczamy ból poprzez przyciśnięcie ręki do ciała. Taki stan trwa czasami nawet sześć miesięcy. W takim przypadku rękę podwiesza się na temblaku, by ograniczyć jej obciążenie, jednocześnie podając leki przeciwzapalne. W tym czasie ruch możliwy jest tylko w momencie jednoczesnego ruchu łopatki.

Rehabilitacja zarastającego zapalenia torebki stawowej

W czasie rehabilitacji zalecane są zabiegi fizykoterapeutyczne. Gdy ból jest już mniejszy, powoli zaczyna wracać też ruchomość stawu. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia powinny być bezbolesne, ale regularne, bo gdy sobie odpuścimy, mogą pojawić się powikłania. Podczas rehabilitacji nadal powinny być stosowane leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne.

Tylko w niektórych sytuacjach stosowane jest ostrzykiwanie stawu preparatami sterydowymi. Jeszcze rzadziej konieczna jest operacja, a dużą popularność zyskują zabiegi artroskopowe, które przyspieszają gojenie się ran i rehabilitację.




Odpowiedź do artykułu “Zarastające zapalenie torebki stawowej

  1. Max

    U mnie staw barkowy strzela przy każdym ruchu z obciążeniem, ale nie mam pojęcia czym to może być spowodowane. Jestem dość młody, mam 33 lata, a praktycznie nie mogę robić pompek, choć nie mam nadwagi, tak mnie boli bark. Bólu nie ma gdy odpoczywam, tylko jak jest duże obciążenie, coś dźwigam czy próbuję ćwiczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 1