Złamanie rzepki powoduje brak możliwości wyprostowania kolana i łączy się z ogromnym bólem. Jest też bardzo trudne do wyleczenia, więc lepiej przygotować się na sześć tygodni gipsu i nawet cztery miesiące dochodzenia do pełnej sprawności.
Do złamania rzepki równie często dochodzi w każdej grupie osób, bo najczęściej jest to efekt uderzenia. Może ona zostać zmiażdżona z uszkodzeniem chrząstki stawowej, gdy odłamy kostne nie zmieniają swojego położenia. Do takich złamań dochodzi np. podczas skoków z dużej wysokości, kiedy kolano zginane jest szybko, a mięsień czworogłowy jest przy tym napięty. Nazywa się je złamaniem awulsyjnym, przy którym rzepka zostaje wręcz rozerwana.
Złamanie rzepki łatwo zdiagnozować, bo widoczne jest na zdjęciu rentgenowskim. Tylko niekiedy konieczne są dodatkowe badania, np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Najczęściej potwierdzeniem diagnozy będzie jednak zdjęcie rentgenowskie drugiej nogi.
Objawy złamania rzepki
Są identyczne jak przy złamaniach pozostałych kości. Przede wszystkim wiążą się z bardzo silnym bólem, a także wysiękiem w stawie, który powiększa jego powierzchnię. Niemożliwy jest też wyprost kolana, które pozostanie zgięte. W skrajnych przypadkach – gdy dochodzi do złamania otwartego – możliwe jest też krwawienie zewnętrzne. Czasami nawet bardzo obfite.
Leczenie złamania rzepki
Złamanie rzepki może powodować powikłania oraz występować wraz z innymi urazami. Mogą to być urazy kości udowych oraz chrząstki. Bez operacji odbędzie się jednak w przypadku, gdy nie doszło do przemieszczenia się odłamów, tj. w przypadku złamań bezpośrednich. Generalnie operacji da się uniknąć w każdym przypadku, w którym można wyprostować nogę. Są one jednak niezwykle rzadkie. Nawet w tym przypadku założymy jednak gips i to na sześć tygodni.
Podczas pozostałych złamań, a zwłaszcza w przypadku złamań otwartych, stosuje się leczenie operacyjne. Okres rehabilitacji wynosi w tym przypadku od trzech do czterech miesięcy. To niezwykle ważny czas, bo zależy od niego to, czy nie dojdzie do zmian zwyrodnieniowych stawu rzepkowo-udowego, które potem bardzo trudno zniwelować.
Rehabilitacja i fizjoterapia przy złamaniu rzepki
Niezależnie od tego, którą formę leczenia będzie trzeba zastosować, rehabilitacja będzie niezbędna. Należy rozpocząć ją praktycznie od razu po zdjęciu opatrunku gipsowego. Najważniejsza jest praca nad zwiększaniem wyprostu kolana, który został ograniczony w momencie kontuzji. Kluczowe są więc ćwiczenia rozciągające oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii. Trzeba bowiem zadbać o lepsze ukrwienie tkanek. Można to osiągnąć m.in. poprzez krioterapię, magnetronik czy laser. Dzięki nim szybko wchłonie się też obrzęk.