Chlamydia Trachomatis – czym jest?

Rate this post

Chlamydia jest uznawana za niezwykle podstępną bakterię, która po przedostaniu się do organizmu człowieka przyczepiają się do komórek i wnikają w nie, a następnie się rozmnażają. Według ostatnich badań wynika, że choroba ta jest w stanie spowodować mutacje DNA oraz zmiany nowotworowe.

Osoby zakażone jedną z trzech odmian Chlamydii są narażone na uszkodzenia komórek oraz znaczne osłabienie układu odpornościowego. Najbardziej znana jest Chlamydia trachomatis przenosząca się drogą płciową oraz pneumioniae. Warto wiedzieć, że choroba ta z początku bardzo rzadko objawia się poprzez pewne symptomy. Występują one dopiero po jakimś czasie.

Jedne z nich to ból w trakcie stosunków seksualnych, oddawania moczu, ból w podbrzuszu oraz nieregularne miesiączki. Może atakować także stawy. Choć jest to bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia bakteria, to jednak bardzo często się ją lekceważy. Chlamydia nieleczona prowadzi do bezpłodności, zapalenia gruczołów Bartholina, zakażenia cewki moczowej, zespołu Reitera czy zapalenia jajników oraz jajowodów, inaczej nazywanych przydawkami, a nawet – w okresie ciąży – poronienia.

Co gorsza – raz wyleczona Chlamydia nie daje gwarancji pozbycia się jej na zawsze. Może powrócić, jeśli partner seksualny jest nią zakażony.

Odmiana psitacci niesie ze sobą między innymi migrenę, podatność na nerwicę, lęki depresyjne czy też anemię. Pneumioniae z kolei jest bardzo ciężkim przypadkiem w kwestii leczenia, bowiem ta odmiana jest odporna na wszelakie podawane antybiotyki, w związku z czym bardzo trudno jest się jej pozbyć z organizmu.

Chlamydię leczy się z reguły za pomocą antybiotyków. Trachomatis oraz psitacci można wyleczyć podczas stosowania leków. Drugą z tych odmian często leczy się w szpitalu, jeśli jej odmiana jest groźniejsza od innych przypadków.

Jak wykryć chlamydię. Testy PCR

Chlamydia jest bardzo ciężka do wykrycia. Często lekarze zapominają o tejże chorobie i brną w nieznane leki oraz następne eksperymenty. Niektóre, nieprawidłowo dobrane badania również nie wykażą odpowiedniego wyniku.

Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia choroby wenerycznej, warto zrobić domowy test na Chlamydię. PCR jest bardzo skuteczny, a jego ilość błędów wynosi blisko zero procent.

Badania molekularne nie są refundowane, lecz rekompensuje to ich skuteczność o współczynniku aż stu procent. Wszystko, co należy zrobić, to naniesienie na test wymazu śliny lub śluzu z narządów intymnych. Chlamydia test można zamówić przez internet na stronach specjalistycznych klinik oraz portali.

Badanie PCR daje gwarancję pewnych wyników, podczas których osoba badana dowie się o swoim stanie zdrowia i indywidualnie odkryje, co jej tak naprawdę dolega, zamiast polegać na kolejnych niesprawdzonych oraz nieskutecznych antybiotykach, które zamiast pomóc – jeszcze bardziej zagrażają zdrowiu.

banner_210px_chlamydioza-1

Jeśli jednak test będzie pozytywny – należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Nie warto ryzykować, Chlamydia jest chorobą niezwykle ciężką, a jej lekceważenie może poważnie zaszkodzić. Odkręcenie ich często bardzo dużo kosztuje…

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

79 − = 70