Co zawierają popularne tabletki na trądzik?

5/5 - (4 Głosy)

Trądzik w dzisiejszych czasach jest problemem dotykającym nie tylko nastolatków. Zaczyna on dotykać także osoby dorosłe. Należy wtedy szukać jego przyczyny, a u dojrzałego człowieka jest to dużo trudniejsze, niż u nastolatka. Jeśli trądzik występuje w postaci ciężkiej, lub bardzo ciężkiej, to należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, gdyż może on stać się bardziej oporny na różne metody leczenia. Konieczna może być wtedy terapia środkiem o nazwie izotretynoina. 

Leczenie trądziku izotretynoiną – wady i zalety

Tabletki na trądzik posiadające ją w składzie wymagają stałych i regularnych wizyt u lekarza prowadzącego, gdyż praktycznie każdy lek na trądzik może spowodować różne skutki uboczne. Ten lek na trądzik wydawany jest jedynie na receptę.

Leczenie trądziku izotretynoiną w większości przypadków jest bardzo skuteczne i trwałe.

Tabletki na trądzik na receptę przepisywane są po przeprowadzeniu dokładnych i wnikliwych badań. Lekarz dokonuje oceny postępu i stadium choroby, a także ocenia nasz ogólny stan zdrowia. Jest to konieczne, gdyż w składzie tabletek znajduje się izotretynoina, a jej skutki uboczne potrafią być bardzo poważne.

W leczeniu trądziku izotretynoina opinie ma bardzo dobre. Zdecydowana większość pacjentów  (ponad 80%) po zakończeniu terapii zauważyło kolosalną poprawę i brak nawrotów choroby.

Wiele kobiet stosuje tabletki hormonalne na trądzik. Jednak najpierw poprzez zbadanie poziomu hormonów we krwi należy dobrać pigułki o odpowiednim składzie. Zmniejszają one produkcję sebum nawet prawie o połowę.

kapsułki na trądzik przepisywane przez lekarza

Leki hormonalne – czy dobre na trądzik?

Chcąc się dowiedzieć, jak działa izotretynoina na trądzik, a jak leki hormonalne, przeprowadzono masę badań. Okazało się, że obie metody są bardzo skuteczne. Wyniki wyszły porównywalne.

Podejmując  decyzję o leczeniu hormonalnym, koniecznie umów się na konsultacje z endokrynologiem, ginekologiem.

Leczenie trądziku izotretynoiną może trwać do roku. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od podatności organizmu na leczenie.

Nie tylko sama izotretynoina, ale także leki hormonalne na trądzik, obligują nas do zdecydowanego wprowadzenia zmian w trybie życia, a także w metodach żywienia. Podstawą jest ustalenie zbilansowanej diety, a także zadbanie o odpowiednie nawilżenie i właściwą ochronę skóry. Należy stosować specjalnie przeznaczone do tego kremy i mleczka. Dzięki temu skóra zachowa odpowiednią elastyczność i nie zacznie się łuszczyć w trakcie terapii. Izotretynoina skutki uboczne może spowodować praktycznie w każdej strefie naszego zdrowia.

Najczęściej wybierane leki na trądzik

Najczęściej przepisywanymi przez dermatologów lekami są te, które wykazują się największą skutecznością. Wśród nich znaleźć możemy:

  1. Izotek, który znajduje się w grupie najsilniejszych leków przeciwtrądzikowych. Stosowany jest podczas leczenia trądziku w stadium od umiarkowanego po bardzo ciężki. Ma najdłuższą historię na rynku farmakologicznym. Leczenie może trwać około czterech miesięcy.
  2. Aknenormin – to kolejny typowy lek zaliczający się do retinoidów wewnętrznych. Ma bardzo silne działanie antytrądzikowe. Stosowany jest w leczeniu bardzo ciężkich przypadków, w których inne środki nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.
  3. Axotret – został stworzony również na bazie izotretynoiny. Znacznie zmniejsza wielkość i ilość gruczołów łojowych, dzięki czemu ogranicza wydzielanie przez nie łoju. Posiada także bardzo duże działanie przeciwzapalne. Przeczytaj więcej.
  4. Curacne – ten lek z kolei ma działanie bardzo wolne, gdyż pierwsze efekty można zauważyć dopiero po około 5 miesiącach stosowania. Za to doskonałe radzi sobie ze zmianami, z którymi nie uporały się środki o działaniu przeciwbakteryjnym. Nadaje się do stosowania na każdym poziomie zaawansowania trądziku pospolitego.
  5. Roaccutane – co prawda jest to lek z grupy retinoidów i posiada on bardzo dużą skuteczność, jednak został on wycofany ze sprzedaży. Skutki uboczne, które powodował, pojawiały się zbyt często i były bardzo poważne.

Na koniec należy jeszcze raz przypomnieć o dwóch najistotniejszych rzeczach. Po pierwsze rodzaj i czas trwania kuracji ustala tylko i wyłącznie lekarz. Należy się stosować do wszystkich jego zaleceń i wytycznych. Po drugie zawsze trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, która w tym okresie będzie bardzo wrażliwa i wymagająca. Aby leczenie przyniosło oczekiwane efekty, należy o nią odpowiednio dbać, gdyż w przeciwnym wypadku cała terapia okaże się bezskuteczna.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

82 − 72 =