Domowe sposoby na uspokojenie

5/5 - (10 Głosów)

Nie istnieje człowiek, który by się czymś nie denerwował. Na stres wpływać może nagła zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, choroba własna, albo kogoś bliskiego, problemy w pracy czy w szkole, ale również zaburzone relacje z partnerem czy rodziną. Stres jest do pewnego momentu bardzo potrzebny w ludzkim życiu, jako że to właśnie on odpowiada za regulację niektórych procesów w organizmie. Jeśli jednak jest zbyt silny oraz zbyt często występuje, dochodzi do sytuacji, w których pojawia się problem z uspokojeniem. A to może być groźne dla życia i zdrowia.

Sposoby na uspokojenie bez leków

Jeśli stres czy zdenerwowanie pojawiają się regularnie, należy zawsze rozpatrzeć kwestię dodatkowej suplementacji lekami. Tutaj jednak należy pamiętać o istotnej rzeczy – leki nie mają być rozwiązaniem problemu, a jedynie wsparciem przy najtrudniejszych momentach. Większość poważniejszych leków, które mogą uzależniać, dostępna jest jedynie na receptę wypisaną przez psychiatrę, a do tego nie ma potrzeby się wybierać, jeśli stres w znaczny sposób nie zmniejsza komfortu życia.

Dobrą alternatywą dla leków, jeśli chce się mieć jakiekolwiek wsparcie przy walce z nerwami, jest stosowanie ziół. Można przyjmować je zarówno w formie gotowych, dostępnych w drogeriach i aptekach pastylek, jak również w znacznie zdrowszej formie naparów. Dobrze sprawdzi się tutaj melisa, szyszki chmielu, kozłek lekarski (popularnie zwana waleriana) czy dziurawiec. Taka terapia pomoże doraźnie w chwilach stresu, ale również ułatwi zasypianie – a wówczas stres automatycznie się zmniejsza.

Dieta i aktywność

Doraźne reagowanie na nerwy to jednak nie wszystko. Bardzo istotne jest również, aby zadbać o długofalowe skutki zdenerwowania, odpowiednio stymulując swój organizm. Przede wszystkim należy unikać słodzonych napojów, które mogą zwiększać stres i powiększać poczucie zdenerwowania, a także kawy czy mocnej herbaty albo napojów pobudzających – wszystkie one pozbawiają organizm magnezu, który jest dużym wsparciem w walce z nerwicą. Zamiast tego warto spożywać gorzką czekoladę w rozsądnych ilościach, warzywa, owoce oraz dobrze skomponowane posiłki. Do picia dobrze jest wybierać wodę albo napary ziołowe.

Istotna jest również aktywność. Ćwiczenia z oddychania czy medytacje to sprawdzony, domowy sposób na uspokojenie zarówno w sytuacji stresowej, jak i poza nią, gdy człowiek czuje się zbyt obciążony psychicznie problemami. Dobrze jest łączyć statyczne formy aktywności, takie jak joga, które pozwalają nieco wyciszyć umysł, z bardziej aktywnymi ćwiczeniami, na przykład fitnessem. Nie warto również zamykać się w domu – lepiej jest zabiegać o kontakty z ludźmi, ponieważ to pozwala w dużej mierze zniwelować stres oraz odczuwać satysfakcję związaną z dobrymi stosunkami międzyludzkimi.

Stres jest stałym elementem każdego życia, dlatego dobrze jest opanować domowe sposoby na uspokojenie, które przynoszą zarówno długofalowe skutki, jak i pozwalają na wyciszenie w konkretnych sytuacjach. To sprawdzony sposób na pozbycie się nerwów ze swojego życia.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 + = 34