Nie ma cenniejszej wartości w naszym życiu od zdrowia. Zdrowie jest, a przynajmniej dla każdego powinno być, wartością zdecydowanie nadrzędną. W końcu jego utrata może być – i zazwyczaj faktycznie jest – naprawdę opłakana w skutkach. Niestety, choć równie powszechnie wiadomo, że dużo lepiej jest zapobiegać i leczyć to, statystycznie rzecz ujmując, relatywnie niewielka grupa osób przestrzega zasad profilaktyki. Choć trzeba uczciwie przyznać – grupa ta sukcesywnie rośnie.
Jednak jeżeli zaniedbamy już zasady profilaktyki lub też, pomimo stosowania się do jej reguł i faktycznego dbania o zdrowie, dotknie nas jakaś choroba, nie możemy załamywać się i poddawać. To zdecydowanie najgorsza rzecz, którą możemy zrobić. Najlepszą z kolei rzeczą, jest poznanie swojej choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia. Choroby ze swej istoty są zjawiskiem dość przerażającym. Zwłaszcza, że nawet najlżejszy objaw może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych i groźnych w swej istocie komplikacji.
Cofanie się treści żołądkowych
Jedną z coraz częściej występujących dolegliwości, które nękają współczesnego człowieka, jest z całą pewnością cofanie się treści żołądkowych z żołądka do przełyku. Choroba ta zwana jest potocznie refluksem. Refluks żołądkowy to choroba, do której rozwoju przyczynić się może:
– palenie papierosów,
– cukrzyca,
– otyłość,
– ciąża,
– przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
– spożywanie zbyt obfitych posiłków,
– zbyt wczesne kładzenie się po posiłku,
– zbyt wczesne wstawanie zaraz po posiłku,
– lekarstwa na nadciśnienie tętnicze,
– leki przyjmowane z powodu niedokrwistości serca,
– leki przyjmowane z powodu chorób płuc,
– spożywanie zbyt dużej ilości kwasów zawartych na przykład w sokach, coli czy alkoholu,
Jak widać – refluksu nabawić można się relatywnie łatwo. I często nawet nie z własnej winy i własnej złej woli. Choć dolegliwości tej można nabawić się bez większych problemów, to nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy może mieć naprawdę opłakane skutki, z wystąpieniem nowotworu włącznie (o tym więcej tu: http://poradnikrefluksowy.pl/).
Jakie są objawy refluksu
Skoro już wiemy co może spowodować refluks i jakich zachowań warto unikać, czas dowiedzieć się czegoś o objawach. Objawy refluksu to:
– gorzki lub też kwaśny posmak w ustach,
– częste odbijanie,
– palący ból mostka,
– ból nadbrzusza,
– zgaga,
– nadmierny kaszel,
– wymioty (często są to wymioty żółcią).
Może się czasami zdarzyć, że przez ten palący ból mostka, ból, który promieniuje aż na szyję i gardło – refluks możemy pomylić z zawałem serca. I nie jest to wcale tak rzadkie zjawisko – niedoświadczony człowiek może mieć, całkiem uzasadnione, problemy związane z rozpoznaniem powodu bólu. Jednak lekarz zorientuje się w tym fakcie bardzo szybko. Nie bójmy się wizyty u lekarza. Zwłaszcza w sytuacji, w której nawet tak, zdawałoby się, że przecież niewinne i dość powszechne odbijanie po posiłkach, może być objawem choroby, która zlekceważona może doprowadzić nawet do rozwoju bardzo groźnego nowotworu.
Nie podoba mi się to, że refluks zaczyna się przede wszystkim w ciąży. Nie byłoby to takie złe, gdyby nie to, że kobieta i tak jest w tym okresie całkowicie ociężała i w ogóle.
Pocieszę cię, że nie tylko. Refluks w ciąży to dopiero początek, bo właśnie się dowiedziałaś, że masz do niego skłonności. Po ciąży też będzie, chociaż rzeczywiście rzadziej. Ale jak skończysz karmić, to zacznie się nasilać już nie na żarty.