Łokieć golfisty

Ta przypadłość dotyka przede wszystkim mężczyzn pomiędzy 45 a 54 rokiem życia. Nazywana jest łokciem golfisty, ale czasami także łokciem oszczepnika. Z reguły dotyczy ręki, której używamy częściej.

Przyczyny łokcia golfisty

Uraz pojawia się w przypadku, gdy wykonujemy aktywności, które wymagają nadzwyczajnego zgięcia lub szybkiego wyprostowania łokcia. Może to być rzut piłką tenisową czy gra w golfa. Jest bardziej prawdopodobny w sytuacjach, w których do takiego ruchu dochodzi często. Może więc to dotyczyć nie tylko sportowców, ale np. krawcowych, które regularnie powtarzają taki sam ruch ręki. W grupie ryzyka są również osoby pracujące na komputerze – zwłaszcza, jeśli nie pracują w prawidłowej postawie. W takich przypadkach często dochodzi po prostu do przeciążenia stawu. Powstają mikrourazy, które nawarstwiają się i powodują zespół bólowy tkanek położonych w obrębie łokcia po stronie przyśrodkowej.

Najczęściej jest to choroba przewlekła, bo przekroczenie wytrzymałości miało miejsce wielokrotnie. Zarówno w zakresie dynamicznym, jak i statycznym. Początkowo efektem tego jest stan zapalny, który później przekształca się w zmiany zwyrodnieniowe w obrębie przyczepu mięśni. Gdy zaczynamy odczuwać ból, z reguły choroba jest już na tyle posunięta, że jest już za późno i należy zacząć rehabilitację. Nawet wtedy, gdy jeszcze nie boli tak bardzo i dolegliwości nasilają się tylko podczas ruchu ręką. W końcowych przypadkach w łokciu zanikają także mięśnie wokół łokcia.

Leczenie łokcia golfisty

Rozpocząć należy od działań przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jednocześnie eliminując przyczynę powstania dolegliwości – czyli zaprzestając wysiłków ją powodujących. Pomocne będą również stabilizatory, dzięki którym miejsca, w których wystąpiło zapalenie zostaną odciążone. Obolałe miejsce powinno być także regularnie chłodzone. Niekiedy stosuje się także opatrunek uciskowo-modelujący, który ma za zadanie pozbycie się obrzęku poprzez odpowiednie ułożenie ręki.

Niezwykle istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji, nawet kosztem zażywania leków przeciwbólowych. Jednocześni poleca się masaż poprzeczny oraz kinesiotaping i fizykoterapię, zwłaszcza ultradźwiękami i laserami oraz jonoforezę i diatermię krótkofalową. Zdarza się, że mimo tych działań, ból nie chce ustąpić. W takim przypadku możliwe jest nawet wstrzykiwanie glikokortykosteroidów z lidokainą. Jeśli i to nie daje rezultatu, a ból powraca, albo się nawet powiększa, niezbędna jest operacja, w czasie której złuszcza się przyczepy zginaczy nadgarstka z nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.

Jak uniknąć łokcia golfisty

Przede wszystkim nie wolno przeciążać łokcia. Jeśli spodobała się nam np. gra w golfa lub tenisa ziemnego, nie grajmy od razu godzinami, ale stopniowo zwiększajmy obciążenia treningowe. Dbajmy też o odpowiednią technikę wykonywanych ruchów, co znacząco zmniejszy ryzyko kontuzji. Nie wahajmy się również z wizytą u lekarza. Im szybciej uda się zacząć rehabilitację i postawić właściwą diagnozę, tym szybciej wrócimy do pełnego zdrowia.
Odpowiedź do artykułu “Łokieć golfisty

  1. Figaro

    Jakie szczęście, że u nas tam mało osób stać na grę w golfa 😉 A na poważnie, to niestety coraz częściej ta choroba dotyka pracujących przy komputerze. Gdy mój współpracownik poszedł do lekarza i usłyszał, że ma łokieć oszczepnika, to nie wiedział czy to jakaś ukryta kamera, bo oszczepu w życiu w ręku nie trzymał. Okazało się szybko, że to od siedzenia przy kompie, bo on ciągle musi wyjmować dokumenty, które są za mną i zawsze w dolnej szufladzie. Dopiero po dłuższej rozmowie okazało się, że jednak uda się ustalić przyczynę łokcia golfisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2