Uraz powstaje w wyniku nadmiernego obciążenia stopy w wyniku nieprawidłowego jej ustawiania podczas biegania – czyli np. lądowania na piętę – ale także w wyniku nadwagi. Przyczyną bywa też nieprawidłowe obuwie, które nie tłumi drgań powstających podczas chodzenia.
Mechanizmy stopy są ze sobą połączone, więc jedna kontuzja pociąga za sobą kolejne. Zazwyczaj uszkodzenia części struktury, powodują ciąg następnych urazów. Najważniejsza jest prawidłowa technika biegania i chodzenia, ale wiele zależy też od odpowiednio dobranego obuwia. Zbyt twarda podeszwa zwiększa ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej. Podobnie jak złą technika biegu czy chodzenia, gdy pięta zbyt mocno uderza w podłoże, albo lądujemy na nim ze zbyt dużej wysokości (podczas biegu). Spore znaczenie ma również waga. Jeśli jest zbyt duża, powstają mechaniczne przeciążenia. Dotyczą one całej podstawy stopy, która biegnie od palców, po piętę. Dotykają przede wszystkim rozcięgna podeszwowego, które ma za zadanie zapobieganie płaskostopiu podłużnemu, poprzez utrzymywanie łuku podłużnego stopy.
Objawy ostrogi podeszwowej
Ból odczuwany jest praktycznie przez cały czas podczas chodzenia. Nawet delikatne stawianie stopy jest bolesne. Stan zapalny sprawia, że ból może dokuczać nawet w nocy, gdy stopa nie jest obciążona i nie ruszamy nią podczas odpoczynku. Może też pojawić się obrzęk, który będzie przeszkadzał we włożeniu buta.
Następnym etapem choroby jest powstawanie złogów wapiennych, które gromadzą się w okolicach guza piętowego. Właśnie to zwyrodnienie powoduje ostrogę piętową, czyli charakterystyczną wyrośl kostną. Jej powstaniu sprzyja między innymi uprawianie sportu, który mocno obciąża stopy – gra w piłkę nożną, siatkówkę czy bieganie. Przyczyną może być też stojący tryb pracy, ale również nadwaga, albo źle sprofilowane buty.
Ostrogę piętową bardzo łatwo zdiagnozować, bo można wyczuć ją ręką. Chory będzie odczuwał silny ból podczas naciskania narośli przy pięcie. Pomocne może być zdjęcie rentgenowskie, ale nie zawsze widać na nim wapienne złogi.
Wizyta u lekarza jest niezbędna, bo tylko on będzie wiedział jak dobrać prawidłowe leczenie, które nie zawsze jest łatwe. Można zacząć od zastosowania odpowiednich wkładek do butów, które zmniejszą ucisk na piętę. Istotną rolę odgrywa też specjalistyczny masaż, a także rozbijanie małych złogów kostnych ultradźwiękami. Przy silnych zapaleniach można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne – w maściach, albo zastrzykach, wykonywanych w okolicy schorzenia. Ostatecznością jest operacja, ale i ona nie musi przynieść doskonałych efektów.
Profilaktyka przy ostrodze piętowej
Najważniejsze jest więc niedopuszczenie do pojawienia się ostrogi piętowej. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego obuwia na miękkiej podeszwie, która będzie amortyzować drgania wywołane poprzez stawianie stopy na podłożu. Stopy nie można też przeciążać. Istotne jest utrzymywanie właściwej wagi ciała, a także nieprzeciążanie się treningami. Zwłaszcza na początku przygody ze sportem, należy uważać, by nie przesadzać z intensywnością oraz częstotliwością treningów.
Teraz są fajne zabiegi, którymi można leczyć ostrogę piętową. W Lifemedica w Gdańsku mają centrum rehabilitacji i można tam wybierać w różnych polach, prądach itd. Ale podobno najbardziej skuteczne i dość przystępne cenowo jest coś, co nazywa się fala. To takie uderzenie siły, które rozbija ostrogę.